Nová digitálna služba Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) pomôže vývozcom

BRATISLAVA – Exportéri môžu od 1. júla vyvážať svoj tovar jednoduchšie ako doteraz vďaka službe Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory ICC Genesis.

Informovala o tom hovorkyňa SOPK Bibiana Gunišová.

Ide o digitálny certifikačný nástroj, ktorý umožňuje vývozcom požiadať obchodnú komoru o potvrdenie správnosti ich fakturačného vyhlásenia o preferenčnom pôvode. Takéto vyhlásenie zvyšuje dôveryhodnosť vývozcu, znižuje riziko podvodu a tým aj právnu zodpovednosť dovozcu a v neposlednom rade umožňuje tiež hladší priebeh colnej
kontroly.

Vyhlásenie o pôvode je medzinárodný obchodný doklad, ktorým sa potvrdzuje, že tovar zahrnutý v zásielke má pôvod v určitej krajine alebo na určitom území. Vyhlásenie o preferenčnom pôvode umožňuje, aby sa na tovar vzťahovali znížené alebo nulové clá, ak sa dováža do krajiny mimo Európskej únie, s ktorou má Európska únia preferenčnú dohodu (tzv. dohodu o voľnom obchode).

Dohody o voľnom obchode umožňujú vzájomné otvorenie trhu s rozvinutými krajinami a rozvíjajúcimi sa ekonomikami prostredníctvom poskytovania preferenčného prístupu k trhom.

Celosvetovým trendom je rastúci počet dohôd o voľnom obchode (FTA). To však prináša so sebou problémy, pretože vývozcovia, najmä malé a stredné podniky, často nevedia správne posúdiť či ich tovar môže získať preferenčný pôvod, čo vedie k nesprávne deklarovanému vyhláseniu vývozcov.

Dôsledkom môže byť zadržiavaný tovar, právna zodpovednosť iba na strane dovozcu, prípadne vývozca musí dlhšie čakať na platbu.

Vývozcovia sa môžu obrátiť na svoje obchodné komory a požiadať pracovníkov komory, aby im overili správnosť ich vyhlásenia o preferenčnom pôvode tovarov, ktorý deklarujú na svojich vývozných dokladoch, čím umožnia ich obchodným partnerom – dovozcom uplatniť si výhody preferenčného zaobchádzania v rámci medzinárodných dohôd o voľnom obchode. To všetko je možné rýchlo a spoľahlivo vďaka ICC Genesis.

Slovenská obchodná a priemyselná komora je verejnoprávna inštitúcia, ktorá vznikla na základe zákona č.  9/1992 Zb. o obchodných a priemyselných komorách pôvodne s povinným členstvom. Pôsobí na celom území Slovenska (v každom krajskom meste je zriadená regionálna komora SOPK) a je zameraná na ochranu a

podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i
v zahraničí.

Členmi komory sú právnické aj fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť v hospodárskych   odvetviach alebo ktoré majú svojim zameraním vzťah k podnikateľskej činnosti. Od roku 1996 je členstvo v komore dobrovoľné.

SOPK má roky veľmi silnú a výraznú pozíciu v rámci Medzinárodnej obchodnej komory (ICC). Predseda SOPK
Peter Mihók od 1. januára 2013 do 31. decembra 2018 zastával funkciu predsedu Svetovej komorovej federácie
Medzinárodnej obchodnej komory. Pod patronát Medzinárodnej obchodnej komory v Paríži spadá aj silný
medzinárodný rozhodcovský súd, na ktorom tiež pôsobia úspešní sudcovia Rozhodcovského súdu SOPK.
Z odvetvového hľadiska sú členmi SOPK podnikateľské subjekty naprieč celým hospodárstvom – výrobné,
obchodné firmy, banky, poisťovne, spoločnosti poskytujúce služby, poľnohospodárske a potravinárske subjekty –
a tiež stredné odborné školy.

Z hľadiska veľkosti sú členmi SOPK veľké firmy so slovenským i zahraničným kapitálom, holdingy, akciové
spoločnosti až po menšie spoločnosti s ručením obmedzeným. Členovia SOPK sa podieľajú na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska 84 percentami a na exporte Slovenska takmer 90 percentami.