Nike najdrahšou značkou oblečenia na svete
NEW YORK – Americký výrobca športového tovaru Nike Inc. sa opäť stala lídrom v celosvetovom rebríčku najhodnotnejších značiek v kategórii oblečenia a doplnkov podľa výročnej štúdie Brand Finance.
Nike si udržuje svoje prvé miesto od roku 2015, kedy bola zverejnená prvá správa kategórie.
Hodnota značky, ktorú vlastní americký výrobca, sa medziročne znížila o 5,6 % a odhaduje sa na 31,3 miliardy dolárov.
Na druhom mieste, rovnako ako rok predtým, je francúzska značka Louis Vuitton, ktorej hodnota vzrástla o 12,2 % na 26,29 miliardy dolárov.
Tretiu pozíciu obsadila ďalšia luxusná značka z Francúzska – Chanel, ktorá vykázala silný rast o 27 % na 19,39 miliardy dolárov a v rebríčku vytlačila Gucciho.
Zostavovatelia ratingov si všimli najmä značku oblečenia Bosideng z Číny, ktorá dokázala vstúpiť na európsky trh a dobre sa etablovať. Tento rok Bosideng International aktívne spolupracoval so známymi návrhármi vrátane francúzskeho módneho návrhára Jeana-Paula Gaultiera a produkty spoločnosti sa objavili na prestížnych módnych prehliadkach.
Napriek tomu, že súčasná hodnota značky Bosideng je len 1,9 miliardy dolárov (47. miesto), Brand Finance ju považuje za perspektívnu.
Najrýchlejšie rastúca značka patrí francúzskemu módnemu domu Celine: medziročne jej hodnota vzrástla o 51 % na 2,9 miliardy dolárov.Takýto výrazný rast pripisujú autori správy aktivitám kreatívneho riaditeľa Hedi Slimane, ktorý do spoločnosti vstúpil v roku 2018 po 16 rokoch práce v Christian Dior a Yves Saint Laurent.
S výnimkou najväčších značiek čelia výrobcovia luxusných produktov v poslednom čase určitým ťažkostiam, okrem iného v dôsledku rastúcej popularity športového oblečenia, poznamenávajú autori štúdie.
Bojujú aj giganti rýchlej módy H&M a Zara, ktorým hodnota týchto značiek klesla od predchádzajúceho rebríčka o 26, respektíve 15 %.
Oslabenie ich pozícií je spôsobené netransparentnými politikami v otázkach životného prostredia, uvádza správa. Zistilo sa teda, že séria oblečenia Conscious Collection od H&M, ktorá je umiestnená ako ekologická a vytvorená s použitím recyklovaného odpadu, v skutočnosti obsahuje ešte viac syntetických materiálov ako produkty z tradičných kolekcií značky.