Čo týždeň dal: výnosy štátnych dlhopisov stúpli

NEW YORK – Ropa úspešne testuje 94 USD za barel. Ázijské akcie zaznamenali pokles. Dolár mal za sebou úspešný týždenný rast.

Štátne dlhopisy v pondelok klesli, zatiaľ čo akcie vzrástli, keďže obchodníci špekulovali, že centrálne banky ponechajú úrokové sadzby zvýšené, aby potlačili infláciu. Výpredaj dlhopisov sa predĺžil na štvrtý týždeň, keďže výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov v USA vzrástli o 11 bázických bodov nad 4,54%, čo predstavuje úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v roku 2007. Index S&P 500 prerušil štvordňový pokles a vzrástol o 0,4%, keďže obchodníci sa vrátili k svojim pracovným stolom po najhoršom výpredajovom týždni na Wall Street od marca. Nasdaq 100 ukončil deň o 0,5% vyššie, pričom spoločnosť Amazon.com si pripísala 1,7%, čo môže znamenať vysoký dopyt po čipoch používaných Umelou inteligenciou. Varovanie, že zatvorenie americkej vlády sa odrazí na americký úverový rating od Moody’s Investors Service sa v pondelok na nálade trhu príliš neprejavilo. Napriek varovaniam zo zatvorenia americkej vlády po minulo týždňovom rozhodnutí centrálnych bánk z minulého týždňa sa obchodníci čoraz viac obávajú, že rastúce ceny ropy predstavujú riziko rozprúdenia inflácie, čo sťaží tvorcom politík v dohľadnej dobe znížiť sadzby.

Americké akcie v utorok klesli na najnižšiu úroveň od začiatku júna, keďže dôvera v ekonomiku sa zastavila a investori uvažujú o dlhšom období vysokých úrokových sadzieb. Dolár predĺžil svoju víťaznú sériu na piaty deň.  Index S&P 500 a Nasdaq 100 klesli o 1,5% po správe, ktorá ukázala, že spotrebiteľská dôvera v najväčšej svetovej ekonomike klesla na štvormesačné minimum. Index MSCI All Country World, jeden najširší ukazovateľ globálnych akcií, klesal už ôsmy deň, čím vyrovnal svoju najdlhšiu sériu strát za posledné desaťročie. Údaje ukázali, že spotrebiteľská dôvera klesla na 103 z úrovne 108,7 v auguste. Samostatné správy tiež ukázali, že nákupy nových domov klesli na päťmesačné minimum, zatiaľ čo ceny domov v USA počas leta vzrástli na rekordnú úroveň, keďže kupujúci bojovali s obmedzenou ponukou. Technologickí giganti, konkrétne Apple, Microsoft, Amazon.com a Alphabet ťahali dole americké akcie v dôsledku čoho sa technologický sektor prepadol o viac ako 10 % oproti júlovej hodnote od júlového maxima.

Cena ropy v stredu dosiahla jednoročné maximum. Dolár predĺžil svoj rast na šiesty deň. Výnosy 10-ročných dlhopisov sa obchodovali nad úrovňou 4,6%, čo je najvyššia hodnota od roku 2007, v dôsledku obáv zo znižovania zásob ropy a tlakom na spotrebiteľov. Index ICE BofA MOVE, ktorý sleduje očakávanú volatilitu dlhopisov, dosiahol tento týždeň najvyššiu hodnotu za posledný mesiac. Akciové indexy vymazali poludňajší pokles po tom, ako prezident Joe Biden vyzdvihol prísľub umelej inteligencie na stretnutí s poradcami. Prísľub výkonných opatrení v oblasti umelej inteligencie na jeseň pomohol Nasdaq 100 ukončiť deň nárastom o 0,2%, pričom favorit na umelú inteligenciu, spoločnosť Nvidia ťahala tento technologicky ťažký index nahor. Najväčší americký výrobca pamäťových čipov Micron Technology sa po skončení obchodovania prepadol po tom, čo predpovedal horšiu štvrťročnú stratu, než sa očakávalo. Index S&P 500 ukončil deň bez väčších zmien, zatiaľ čo index MSCI All Svetový index zaznamenal deviaty pokles v rade, čo je najviac v histórii, čo je najdlhšia séria strát globálneho benchmarku za posledných dvanásť rokov. Potenciálna odstávka (shutdown) predstavuje riziko straty alebo oneskorenia príjmov až do výšky 1,9 miliardy USD denne.

Technologické giganty vo štvrtok vrátane spoločností Nvidia a Meta Platforms, posunuli akciové indexy vyššie, čím sa zbavili nepokojného rána. Akciám pomohli aj spoločnosti Ford Motor a General Motors  po tom, čo sa United Auto Workers vyjadrili, že znížia počet zamestnancov, čo zapríčiní zvýšenie miezd, ktoré odbory požadovali pre zamestnancov.

 

S&P 500 získal 0,6%, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa posunul o 0,8%. Spoločnosť Nike vzrástla v obchodovaní po zverejnení výsledkov za prvý štvrťrok o 3,7%. September sa stále rysuje ako najhorší mesiac v roku 2023 pre americké akciové benchmarky po tom, čo Fed ponechal úrokové sadzby na úrovni na svojom poslednom zasadnutí najvyššie za posledných 22 rokov. V Spojenom kráľovstve výnosy referenčných štátnych dlhopisov stúpli až o 20 bázických bodov, čo je najväčší denný nárast za takmer rok v závere obchodovania. Globálne dlhopisy sú na ceste k najslabšiemu mesiacu od februára. Rally na rope sa vo štvrtok zastavila po tom, ako sa ropa WTI obchodovala nad 94 USD za barel začiatkom týždňa. Dolár aj zlato zaznamenali pokles.

V piatok panovalo znepokojenie na dlhopisovom trhu, ktoré spôsobilo, že výnosy 10-ročných dlhopisov dosiahli tento týždeň najvyššiu úroveň od roku 2007, zatiaľ čo 30-ročné dlhopisy dosiahli maximum blízko úrovne z roku 2010. Americké akciové indexy a štátne dlhopisy zaznamenali najhoršie štvrťroky od septembra 2022, zatiaľ čo dolár zaznamenal najlepší výsledok, keďže obchodníci sa zmierili s odkazom predstaviteľov Federálneho rezervného systému: zvyknite si na vyššie sadzby. Ďalšie zníženie optimizmu pre najväčšiu svetovú ekonomiku je vyhliadka na dlhšie trvajúce zatvorenie vlády, zatiaľ čo Odborový zväz United Auto Workers rozšíril plány na protestné akcie na viac automobiliek Ford Motor a General Motors. V celosvetovom meradle zaznamenali dlhopisy najhorší mesačný výpredaj od februára. Vysoké úrokové sadzby vo všetkých oblastiach spôsobili, že júl – september bol najhorším štvrťrokom pre index MSCI pre všetky krajiny od 2022, keďže prudký nárast cien ropy vyvolal obavy z inflácie a hospodárskeho rastu.

Stavebné povolenia v Spojených štátoch vzrástli v auguste 2023 o 6,8% na sezónne upravenú ročnú mieru 1,541 milióna, čo je najvyššia úroveň od októbra 2022. Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch sa v auguste 2023 prepadol o 8,7% na sezónne upravenú ročnú mieru 675 tisíc. Zásoby ropy v USA v týždni končiacom 22. septembra 2023 klesli o 2,17 mil. barelov po poklese o 2,13 mil. barelov v predchádzajúcom období zo správy EIA o stave zásob ropy. Nemecké spotrebiteľské ceny v septembri 2023 medzimesačne vzrástli o 0,3 %, teda rovnakým tempom ako v auguste a v súlade s očakávaniami trhu, ukázal predbežný odhad. Ekonomika Spojených štátov rástla v druhom štvrťroku 2023 ročným tempom 2,1%, teda nezmeneným oproti predchádzajúcemu odhadu a v porovnaní s rastom v prvom štvrťroku, ktorý bol revidovaný smerom nahor, na úrovni 2,2%. Hrubý domáci produkt v Spojenom kráľovstve v druhom štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 0,6%, čo predstavuje zvýšenie oproti predbežnému odhadu na úrovni 0,4%.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 0,47 %

DOW JONES:             – 1,07 %

NASDAQ:                   + 0,33 %

DAX:                           – 1,10 %

Euro Stoxx 50:          – 0,77 %

NIKKEI:                       – 2,95 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 13,19 %

DOW JONES:             + 2,45 %

NASDAQ:                   + 28,01 %

DAX:                           + 10,51 %

Euro Stoxx 50:          + 10,04 %

NIKKEI:                       + 8,18 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.