Nemecký export do Číny klesá v dôsledku rastúceho obchodného napätia kvôli automobilom
Zníženie bolo oznámené, keď sa nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vydal na trojdňovú návštevu Číny v snahe zmierniť tlejúci obchodný spor medzi Pekingom a Európou po tom, čo Brusel uvalil vyššie clá na dovoz čínskych elektrických vozidiel.
Nemecko kritizovalo rozhodnutie EÚ zvýšiť dovozné clá na čínske elektrické vozidlá na 48 percent v reakcii na vyšetrovanie, ktoré odhalilo dôkazy o masívnych vládnych dotáciách z Pekingu.
Predstavitelia Berlína sa obávajú, že rozsiahly nemecký automobilový priemysel, ktorý je silne závislý od čínskeho trhu, ho robí obzvlášť zraniteľným voči akýmkoľvek odvetným opatreniam zo strany Pekingu. Čína oznámila svoje vlastné antidumpingové vyšetrovanie týkajúce sa bravčového mäsa z EÚ.
Habeck bagatelizoval pravdepodobnosť, že jeho návšteva vyrieši obchodný spor.
“Nie je šanca, že sa konflikt v Číne vyrieši,” povedal v piatok počas svojej prvej zastávky v Južnej Kórei. „Dúfam, že v blízkej budúcnosti budú zavedené formáty orientované na riešenia,“ povedal. “Ak k tomu môj výlet môže prispieť, bude to dobré.”
Ekonómovia však varovali pred priveľkou váhou prudkého poklesu nemeckého exportu do Číny, keďže mesačné obchodné údaje by mohli byť nestále a posledný pokles nasledoval po 13-percentnom ročnom raste o mesiac skôr.
Za prvých päť mesiacov tohto roka klesol celkový nemecký export do Číny len mierne na 40,3 miliardy eur v porovnaní so 40,7 miliardy eur v minulom roku. Minuloročné čísla však boli o viac ako 10 percent nižšie ako v roku 2022.
„Pravdepodobne to má veľa spoločného s automobilovým sektorom,“ povedal Holger Schmieding, hlavný ekonóm nemeckej banky Berenberg, s tým, že predaj áut v Číne vzrástol v máji len o 1,6 percenta, čo je spomalenie z 12 percent ročného rastu v prvom štvrťroku.
“Nemecko čelí dosť tvrdej konkurencii na stagnujúcom čínskom trhu,” povedal a dodal, že nemecké združenie výrobcov automobilov VDA oznámilo v máji medziročný pokles výroby o 18 percent v porovnaní s 24 percentným nárastom v rovnakom mesiaci minulého roka. rok.
Pokles nemeckého exportu do Číny viac ako vykompenzoval 4,1-percentný nárast zásielok do Spojených štátov, najväčšieho exportného trhu krajiny, a viedol k celkovému poklesu exportu do krajín mimo EÚ o 6,4 percenta.
Oliver Rakau, ekonóm z poradenskej spoločnosti Oxford Economics, povedal: “Keď sa spriemerujú posledné mesačné údaje, stále sa zdá, že úrovne exportu sa stabilizovali na nízkych úrovniach. Tieto údaje sa nezdajú byť začiatkom nového poklesu.”
Poznamenal však, že existuje niekoľko možných vysvetlení posledného poklesu, vrátane slabého dopytu v Číne a preťaženia nemeckých prístavov „ako oneskoreného vplyvu krízy v Červenom mori, kde sú narušené trasy kontajnerových lodí“.
(Na základe materiálov z The Financial Times)