Nemecko na hrane medzi recesiou a stagnáciou
BERLÍN / BRATISLAVA – Odborníci tvrdia, že v súčasnej krízovej situácii svetového hospodárstva je nulový rast vývozu z Nemeck je úspechom. Niektorí hovoria, že Nemecko je na hranici medzi recesiou a stagnáciou.
Vývoz tovaru z Nemecka v júni 2019 klesol o 8 percent v porovnaní s júnom minulého roka, podľa Spolkového štatistického úradu Nemecka v piatok 9. augusta. Podľa výsledkov za prvý polrok sa vývoz zvýšil iba o 0,5 percenta.
„Podľa výsledkov za celý rok nádeje na to, že aj malé plus klesá,“ povedal Volker Treier, vedúci zahraničného hospodárskeho oddelenia Spolkovej obchodnej a priemyselnej komory Nemecka. Zároveň uznal, že aj nulový rast „je úspešný“, vzhľadom na krízu svetového hospodárstva.
Podľa odborníkov je stav nemeckého vývozu ovplyvnený obchodnou vojnou medzi USA a Čínou a vyhliadkami Británie opustiť EÚ bez dohody, ktorá by tento proces upravovala. Odborník štátnej nemeckej rozvojovej banky KfW Klaus Borger sa preto domnieva, že „Nemecko sa v lete roku 2019 nachádza na hranici medzi recesiou a stagnáciou“.
Na pozadí prebiehajúcej obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou bol Medzinárodný menový fond tiež nútený opäť znížiť svoju predpoveď svetového hospodárskeho rastu na roky 2019 a 2020. Ako vyplýva z prehľadu svetovej ekonomiky (World Economic Outlook, WEO) uverejneného koncom júla, MMF verí, že rast globálneho HDP v roku 2019 dosiahne 3,2 percenta. To je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako v podobnej predpovedi z apríla 2019.
MMF znížil aj svoju predpoveď rastu svetového hospodárstva v roku 2020 o 0,1 percentuálneho bodu. Podľa odborníkov to bude 3,5 percenta.