Nedostatok vajec spôsobuje, že Novozélanďania sa ponáhľajú kvôli rastu cien kúpiť si vlastné sliepky
WELLINGTON – Cena vajec za posledný rok na celom svete prudko vzrástla, keďže vtáčia chrípka zdecimovala kŕdle kurčiat a následky ruskej vojny s Ukrajinou zvýšili ceny energií a krmiva pre zvieratá.
Píše portál televíznej stanice CNN.
V Spojených štátoch ceny vajec ďaleko prekonali nárast iných potravín a za posledných 12 mesiacov do decembra v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli takmer o 60 %. V Japonsku dosiahli veľkoobchodné ceny rekordnú výšku.
Na Novom Zélande, kde sa spotrebuje viac vajec na osobu ako vo väčšine krajín, sa tento tlak ešte zhoršil v dôsledku zmeny pravidiel chovu. A rastúce náklady vyvolali šialenstvo, keď ľudia lovili sliepky online, aby si mohli zabezpečiť vlastné zásoby základných potravín.
Populárna miestna aukčná stránka Trade Me v utorok pre CNN uviedla, že vyhľadávania kurčiat a vybavenia súvisiaceho s ich starostlivosťou sa tento mesiac zatiaľ zvýšili o 190 % v porovnaní s rovnakým obdobím pred mesiacom.
„Od začiatku januára sme zaznamenali viac ako 65 000 vyhľadávaní kurčiat a iných predmetov súvisiacich s kuracím mäsom, ako sú kŕmidlá, kurníky a jedlo,“ povedala Millie Silvesterová, hovorkyňa spoločnosti.
Nedostatok tiež spôsobil obzvlášť akútne bolesti hlavy pekárom v krajine.
„Všetka verejnosť sa teraz snaží kúpiť si kurčatá domov, pretože nemôže dostať vajcia,“ povedal Ron van Til, majiteľ pekárne neďaleko mesta Christchurch, ktorý si musel prispôsobiť spôsob výroby koláčov a muffinov.
Van Til povedal, že jeho sestra predávala „štyri úplne nové kurčatá“ na aukcii prostredníctvom obchodu Trade Me, za viac ako dvojnásobok bežnej ceny.
Tento trend podnietil obhajcov dobrých životných podmienok zvierat, aby varovali pred impulzívnymi nákupmi.
„Kurčatá žijú dlho,“ povedala Gabby Clezy, generálna riaditeľka Spoločnosti pre prevenciu krutosti na zvieratách (SPCA) na Novom Zélande. “Žijú od 8 do 10 rokov, niekedy aj dlhšie v závislosti od plemena.”
Clezy tiež poznamenal, že sliepky neprodukujú vajcia celý svoj život a ich zvyky pri znáške závisia od faktorov vrátane ich veku a miestnej klímy.
“Takže ak ľudia dostávajú kurčatá len preto, že si myslia, že budú mať stály prísun vajec, tak to jednoducho nie je,” povedala. “Žiadame ľudí, aby ich považovali za spoločenské zvieratá, ktorými sú.”
Trade Me tiež vyzval zákazníkov na svojom trhu, aby si premysleli všetky nákupy.
“Je dôležité, aby si naši členovia boli vedomí zodpovednosti, ktorá so sebou prináša vlastníctvo kurčiat, a aby boli dobre pripravení na to, aby sa o ne postarali,” uviedol Silvester vo vyhlásení.
Zvažujú aj odborníci na zdravie . Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) by mal každý, kto sa zaregistruje na dvore, venovať osobitnú pozornosť manipulácii so zvieratami a ich vajíčkami, najmä kvôli riziku baktérií spojených so salmonelou.
Nedostatok vajec na Novom Zélande súvisí s dlho očakávanou zmenou zákona o chove, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára tohto roku.
Podľa SPCA zákon zakazuje produkciu vajec od kurčiat chovaných v konvenčných alebo „batériových klietkach“ – zvyčajne stiesnených kovových priestoroch, ktoré sliepkam neposkytujú primerané životné podmienky .
Aj preto vláda v roku 2012 vyhlásila zákaz takýchto zariadení.
Ale „bolo zavedené 10-ročné prechodné obdobie preč od konvenčných klietok, aby producenti vajec mali čas na zmenu farmárskych praktík,“ povedal CNN Peter Hyde, zástupca novozélandského ministerstva pre primárny priemysel vo vyhlásení, keď sa ho pýtali na súčasný nedostatok. .
„Producenti vajec mali možnosť presťahovať sa do klietok pre kolónie, stodoly a systémy voľného výbehu,“ dodal Hyde, úradujúci národný manažér ministerstva pre dobré životné podmienky zvierat a národnú identifikáciu a sledovanie zvierat.
Hyde uviedol, že za posledných 18 mesiacov bolo ministerstvo „v pravidelnom kontakte s operátormi a navštevovalo farmy, ktoré potrebovali prechod“.
Podľa niektorých podnikov však zákaz spôsobil problémy s dodávkami aj pri dlhej dodacej dobe.
Foodstuffs, sieť supermarketov na Novom Zélande, nedávno zaviedla dočasné obmedzenia počtu vajec, ktoré si každý zákazník môže kúpiť.
“Je to významná zmena pre odvetvie dodávania vajec,” povedala pre CNN Emma Wooster, šéfka oddelenia vzťahov s verejnosťou. “Spolupracujeme s dodávateľmi vajec na zvýšení našej ponuky iných druhov vajec.”
Countdown, ďalší významný maloobchodný predajca potravín, uviedol, že hoci v súčasnosti nemá obmedzenia na predaj vajec, povzbudí zákazníkov, aby „kupovali len to, čo potrebujú“, aby zabezpečili dostatok zásob pre všetkých.
Ostatné podniky boli nútené zmeniť veci.
Van Til, majiteľ pekárne, povedal, že jeho tím vymenil čerstvé vajcia v receptoch za alternatívne suroviny.
Dlhoročný vlastník pekárne Rangiora zaznamenal nárast veľkoobchodných cien čerstvých vajec približne o 50 % v porovnaní s obdobím pred štyrmi mesiacmi, čo ho viedlo k nákupu viac sušených vajec.
Van Til tiež poukázal na zmeny v iných miestnych reštauráciách a povedal, že niektoré kaviarne začali zo svojich jedálnych lístkov vyraďovať určité jedlá, takže „namiesto piatich raňajkových položiek [s] vajíčkami si môžete dať len dve.
“A dúfajme, že zákazník vyzdvihne palacinky alebo vafle,” dodal. “Alebo akékoľvek iné ponuky, s ktorými prídeš.”