Najvyšší súd Ruskej federácie bude študovať daňové dôsledky pre štruktúru firmy Rosseti kvôli „energetickej anomálii“ zvýšených nákladov
MOSKVA – Najvyšší súd Ruska posudzuje prípad spoločnosti Rosseti Severný Kaukaz, teda ich náklady – bez ich ekonomického opodstatnenia.
Federálna daňová služba (FDS) sa snaží presvedčiť súd, že takéto konanie je nezákonné v situácii, keď sú straty v iných regiónoch krajiny výrazne nižšie. Sťažnosť FDS sa okrem iného týka trestného prípadu podvodu v dôsledku krádeže 2,8 miliardy rubľov pridelených na vytvorenie automatizovaného systému merania elektriny v Dagestane.
Strata bez zlodeja
Spor medzi Rosseti Severný Kaukaz a daňovými úradmi vznikol v dôsledku kontroly na mieste za roky 2015 – 2017, v dôsledku ktorej spoločnosti vznikli dodatočné nedoplatky na dani z príjmu a DPH, penále a pokuty v celkovej výške 408,73 milióna rubľov. bolo tiež „navrhnuté zníženie strát“ ( ďalej citácie z materiálov prípadu, ak nie je uvedené inak ) na rok 2016 o 181,96 milióna rubľov.
Počas vykazovaného obdobia spoločnosť Rosseti Severný Kaukaz okrem iného poskytovala služby viacerým predajným organizáciám na prenos elektriny a tiež ako dodávateľ poslednej inštancie vykonávala činnosti v oblasti nákupu a predaja energie a kapacity na veľkoobchodný trh a predávali ich na maloobchodnom trhu v Ingušsku. Straty vo svojich sieťach spoločnosť podľa zákona kompenzovala nákupom príslušného množstva energie. Zároveň však nemala oddelené účtovníctvo technologických a nadmerných strát a neboli vyhotovené žiadne zákony o nezmluvnej alebo nezaúčtovanej spotrebe nadmernej energie, ako je uvedené v materiáloch prípadu.
Rosseti Severný Kaukaz zohľadnil svoje výdavky na celý objem strát ako výdavky umožňujúce znížiť daň z príjmu. Spoločnosť sa riadila § 254 ods. 7 ods. 3 § 254 daňového poriadku, podľa ktorého najmä technologické straty pri preprave z dôvodu jej technologických vlastností sa na daňové účely považujú za vecné náklady.
Správca dane sa však domnieval, že nie všetky straty elektriny súviseli s jej prepravou, a preto jej nadobudnutie za účelom kompenzácie nebolo úplne spôsobené osobitosťami prenosovej techniky, uvádza sa v spise. Podkladom pre tento záver podľa súdnych dokumentov bolo, že vo výdavkoch boli zahrnuté straty nad normu stanovenú podľa metodiky schválenej vyhláškou Ministerstva energetiky zo dňa 29.3.2012 č. 127. Nevyhnutným nákladom sú technologické straty spojené s napäťovou úrovňou, prierezom vodičov elektrického vedenia, opotrebovaním zariadení, chybami meracích zariadení a pod., pričom sa berú do úvahy všetky druhy nezapočítaných odberov elektriny (vrátane krádeží). “komerčné” (netechnické) straty.”
Inšpektorát odmietol klasifikovať nadmerné straty ako technologické, keďže Rosseti Severný Kaukaz neposkytol dôkaz o tom, že súviseli s procesom prenosu elektriny, opráv, núdzových prác alebo identifikovali nezmluvnú spotrebu. Preto podľa správcu dane nebol dôvod klasifikovať náklady na kompenzáciu v celom rozsahu ako výdavky podľa vyššie uvedeného § 254 ods. 3 ods. 3 § 254 daňového poriadku. V dôsledku toho spoločnosť Rosseti Severný Kaukaz pri výpočte dane z príjmu nadhodnotila svoje výdavky, rozhodla Federálna daňová služba. Stanovisko spoločnosti bolo, že všetka elektrina „stratená v sieťach“ sa považuje za technologický výdavok, kým sa neidentifikujú konkrétne osoby, ktoré ju ukradli.
Pokiaľ ide o DPH, pri jej dodatočnom účtovaní pracovníci Federálnej daňovej služby vychádzali z nasledovného: objem nadmerných strát, pri ktorých neboli zistené a zdokumentované prípady mimozmluvného odberu, predstavuje bezplatnú dodávku elektriny spotrebiteľom. Ide vlastne o bezodplatný predaj majetku tretím osobám a takéto obchody podliehajú DPH, rozhodli správcovia dane.
Neprimerané straty
Rosseti Severný Kaukaz sa pokúsil napadnúť rozhodnutie Federálnej daňovej služby, ale na prvom stupni utrpel úplnú porážku. Arbitrážny súd na území Stavropol zistil, že spoločnosť môže nadmerné straty odpísať ako výdavky dvoma spôsobmi: ich ekonomickým odôvodnením (ustanovenie 3 ods. 7 článku 254 daňového poriadku to umožňuje), alebo ich zaevidovaním. ako straty z krádeže (na základe § 265 daňového poriadku), vyplýva z rozhodnutia . Spoločnosť nerobila ani jedno, ani druhé, uviedol prvý stupeň.
Spoločnosť Rosseti Severný Kaukaz nemá dokumenty potvrdzujúce ekonomické opodstatnenie strát, spoločnosť nezaznamenala straty elektriny v určitých kvantitatívnych a množstevných podmienkach a neoficiálne ich neoficiálne uviedla žiadnym dokumentom, poznamenal súd. „Skutky krádeže elektriny v spornom objeme zo strany žiadateľa, a to aj nezistenými osobami, neboli zdokumentované,“ uvádza sa tiež v rozhodnutí. Okrem toho súd upozornil na skutočnosť, že počas celého sledovaného obdobia dochádzalo mesačne k netechnickým stratám, no spoločnosť nepodnikla žiadne úkony smerujúce k zisťovaniu a odstraňovaniu príčin tohto javu.
Čiastočný kompromis
V štádiu odvolania strany uzavreli dohodu o okolnostiach, ktorá viedla k zníženiu výšky daňových pohľadávok. Inšpektorát sa v ňom zhodol na tom, že v posudzovanej situácii nedochádza k „skrytej realizácii“ vrátane spáchania „úmyselného konania zameraného na bezplatný prevod elektriny na tretie strany“ zo strany daňovníka. Výsledkom tohto kompromisu bolo zrušenie rozhodnutia inšpekcie o nedoplatku 177,71 milióna rubľov na DPH, ako aj penále a pokuty za túto daň.
V dôsledku toho zostali predmetom sporu otázky týkajúce sa posúdenia zákonnosti dodatočného vzniku nedoplatkov na dani z príjmu vo výške 94,38 milióna rubľov (ako aj zodpovedajúcich súm pokút a pokút) a zníženia straty. V tejto časti sa odvolanie zhodlo so súdom prvého stupňa na podporu Federálnej daňovej služby.
Ťažko odhaliť krádeže
Kasácia však dala dcérskej spoločnosti Rosseti šancu zvrátiť výsledok sporu ohľadom týchto dodatočných poplatkov. Príslušnú časť odvolacieho uznesenia zrušila a vec vrátila na nové prejednanie.
Kasácia naznačila, že povinnosť vykupovať elektrinu vo výške skutočných strát je ustanovená súčasnou príslušnou legislatívou a nezávisí od vôle sieťových spoločností. Bez vynaloženia týchto výdavkov nemajú sieťové spoločnosti právo vykonávať svoju hlavnú činnosť, poznamenal okresný súd.
Tretia inštancia tiež zistila, že sieťová spoločnosť nemôže byť povinná evidovať nezapočítanú spotrebu elektriny. „Spoločnosť nemôže z objektívnych príčin vykonávať nepretržité monitorovanie celej dĺžky svojich sietí, identifikovať a riadne evidovať všetky krádeže elektriny v každom zúčtovacom období,“ napísala kasácia.
Okrem toho podľa jej názoru závery súdov o potrebe aplikácie § 265 daňového poriadku o postupe pri započítavaní strát z krádeže do výdavkov „nie sú dostatočne podložené vzhľadom na špecifiká elektriny“. Tento článok vám umožňuje započítať do nákladov nedostatok hmotného majetku vo výrobe, skladoch a obchodných podnikoch v neprítomnosti páchateľov, ako aj straty z krádeží, ktorých páchatelia neboli zistení, ak skutočnosť neexistencie druhý je zdokumentovaný vládnou agentúrou. Okresný súd však poznamenal, že elektrinu nemožno skladovať v sklade ani v iných priestoroch.
Odchýlky: nevysvetliteľné alebo nevysvetliteľné?
Federálna daňová služba sa teraz snaží napadnúť postúpenie sporu na nový proces na Najvyšší súd. Daňová služba vo svojom podnete naďalej trvá na tom, že straty z nezistených krádeží, ktorých sa za nejasných okolností dopustili neznáme osoby, je možné započítať do výdavkov ako stratu, na to je však potrebné, aby náklady boli ekonomicky opodstatnené. „Zároveň <…> pri takomto hodnotení by sa mali brať do úvahy ukazovatele nadmerných strát v dôsledku krádeže v iných regiónoch Ruskej federácie, ako aj dostatočnosť opatrení prijatých platiteľom na odstránenie takýchto strát. ,“ je stanovisko správcu dane uvedené v materiáloch prípadu.
Spoločnosť Rosseti Severný Kaukaz však neposkytla údaje o priemernej miere nadmerných strát elektriny v Rusku, aby zvážila možnosť uznať kompenzačné náklady spoločnosti za ekonomicky opodstatnené, uvádza sa v sťažnosti. Federálna daňová služba podľa dokumentov sama monitorovala dynamiku takýchto strát za obdobie 2015-2022 a zistila, že v takých pobočkách spoločnosti ako Dagenergo a Ingushenergo je v porovnaní so Stavropolenergo mnohonásobná odchýlka v úrovni straty. Rosseti Severný Kaukaz dôvody neodôvodnil, uvádza sa v sťažnosti.
Súdiac podľa materiálov prípadu sa však táto otázka do určitej miery zvážila. Pri uzatváraní dohody o okolnostiach v odvolaní bola vykonaná analýza dokumentov predložených spoločnosťou, „ktorá naznačuje extrémne vysokú úroveň strát elektriny v regióne Severného Kaukazu a vysvetľuje dôvody nezrovnalosti medzi úrovňou strát“. a úroveň, ktorá sa vyvinula v sieťových organizáciách v iných regiónoch Ruskej federácie.
Úroveň strát elektriny vo všeobecnosti pre Rosseti Severný Kaukaz je uvedená vo výročnej správe spoločnosti. V roku 2023 to bolo 27,11 %. Medzi dôvody veľkých strát patrí najmä vysoká miera nezapočítanej spotreby, ako aj značná porucha elektromerov v pobočkách Dagenergo a Ingushenergo. Stratové ciele na roky 2024 – 2025 sú stanovené na 20 – 21 % (s 8,6 % pre skupinu Rosseti), ako sa uvádza vo výročnej správe spoločnosti.
Systém bez účtovníctva
Federálna daňová služba tiež uvádza trestný prípad podvodu v obzvlášť veľkom rozsahu proti zamestnancom Rosseti Severný Kaukaz, JSC Dagenergoset a ďalším osobám. Podrobnosti v spise nie sú uvedené, ale v apríli 2024 bolo oznámené, že niekoľko ľudí bolo zatknutých na základe takýchto obvinení. Podľa vyšetrovania sa obžalovaní v prípade dopustili priestupkov pri organizovaní prác na vytvorení integrovaného systému merania elektriny v Dagestane s automatizovaným zberom údajov v rámci programu na zníženie nadmerných strát v komplexe elektrickej siete na severnom Kaukaze. “Skupina organizovaného zločinu ukradla asi 2,8 miliardy rubľov,” uviedla vtedy FSB.
Podľa daňovej služby spoločnosť Rosseti Severný Kaukaz dostáva neoprávnené výhody v dôsledku skutočnosti, že platia nižšiu daň z príjmu, pričom k výdavkom pripisujú ekonomicky neoprávnené a nezdokumentované náklady na kompenzáciu nadmerných strát. „Orgány činné v trestnom konaní zároveň predpokladajú existenciu škody na rozpočte vo forme krádeže finančných prostriedkov, ktorá mala byť zameraná na znižovanie takýchto strát, ako aj používanie nevhodných zariadení na meranie elektriny,“ uvádza stanovisko Federálna daňová služba je uvedená v materiáloch prípadu.
PJSC “Rosseti Severný Kaukaz” je medziregionálna distribučná sieťová spoločnosť pôsobiaca vo federálnom okrese Severný Kaukaz. Zahŕňa 32,7 tisíc rozvodní s celkovou kapacitou 19 289 MVA, dĺžka nadzemných a káblových elektrických vedení je 141,5 tisíc km.
Hlavným akcionárom je PJSC Rosseti (98,29 %). Podiel štátu na kapitáli Rosseti je 75 % plus jedna akcia, 6 % sú vlastné akcie, 1 % sú kvázi-vlastné akcie (FSK Asset Management LLC), 18 % akcií patrí menšinovým akcionárom.
Spoločnosť PJSC “Rosseti Severný Kaukaz” v januári až júni 2024 vykázala čistú stratu v rámci RAS vo výške 6,18 miliardy rubľov, čo je 1,8-krát viac ako za rovnaké obdobie v roku 2023, uvádza spoločnosť. Príjmy sa zvýšili o 4,1 % – na 25,008 miliardy rubľov.
(S využitím materiálov tlačovej agentúry Interfax)