Najhorší cenný kov tohto roka padol na dno

NEW YORK – Striebro v roku 2022 výrazne zaostávalo za ostatnými drahými kovmi, ale ceny sa v poslednom čase odrazili, čo naznačuje dno.

Od začiatku roka striebro zlacnelo približne o 11 %. Ceny boli pod tlakom rastúceho dolára, vyšších úrokových sadzieb a pomalšieho ekonomického rastu. Podľa Jamesa Steela, hlavného analytika drahých kovov v HSBC Securities, by však striebro mohlo do konca roka zdražieť na základe dopytu od klenotníkov, elektroniky a fotovoltaiky.

“Sme presvedčení, že striebro je veľmi rozpredané,” povedal Steele. „Priemyselný dopyt po striebre zostane z veľkej časti nezmenený a nebude ovplyvnený všeobecným poklesom v tomto odvetví. Na druhej strane nižšie ceny stimulujú dopyt kľúčových spotrebiteľov v Číne a Indii.“

Medzitým by odstránenie stimulov a hospodársky pokles mohlo zabrániť rozvoju býčieho trendu na trhu striebra.  Býčím trhom sa označuje situácia na finančnom, alebo surovinovom trhu, kedy cena vybranej skupiny aktív rastie a očakáva sa jej ďalší nárast. Toto spojenie je spomínané v súvislosti s vývojom akcií alebo sledovaných akciových indexov. Často je používané aj pri s dlhopisoch a komoditách. Vo všeobecnosti platí, že ak sa trh nenachádza vo väčšom poklese ako 20 % (medvedí trh) tak je označovaný ako býčí.

Napriek celkovo pozitívnemu sentimentu HSBC znížila svoje prognózy, čo naznačuje, že striebro by mohlo klesať po zlate a medi. Banka predpovedá priemernú cenu na rok 2022 na 22,25 USD; 2023 – za 23,50 USD. UBS Group AG verí, že striebro bude mať začiatkom roka 2023 hodnotu menej ako 19 dolárov.

V skorých ranných obchodoch v Šanghaji sa striebro obchodovalo za 20,67 USD za uncu. Ceny sa zotavili z dvojročných miním, ktoré dosiahli v polovici júla.

Wayne Gordon, výkonný riaditeľ komodít a mien v globálnej divízii správy aktív UBS Group, je presvedčený, že striebro bude nasledovať dynamiku zlata a investori by mali zvážiť nákup drahých kovov, keď Fed prejde kurzom menového uvoľňovania.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.