KIŠINEV – Moldavsko má dostatok elektriny, informovala vo štvrtok tlačová služba štátnej spoločnosti Energocom.
Podľa správy bol za posledných 24 hodín nedostatok domácej elektriny úplne pokrytý podpísanou zmluvou s Rumunskom bez potreby núdzových nákupov počas špičiek. Lokálne teplárne tak v dňoch 1. – 2. januára vyrobili viac ako 37 % potrebnej elektriny, obnoviteľné zdroje výroby elektriny – viac ako 12 %. Takmer 50 % chýbajúcej elektriny bolo dovezených z Rumunska. Od 1. januára je úplne zastavená dodávka elektriny z Moldavskej štátnej okresnej elektrárne (v Podnestersku), keďže v podniku sú v prevádzke len dva zo štyroch blokov. V dôsledku zastavenia dodávok plynu bola stanica prevedená na uhlie a vyrába elektrinu iba pre domácich spotrebiteľov a podniky na podporu života v Podnestersku. Predtým pravý breh Dnestra nakupoval až 80 % elektriny z ľavého brehu. Vyrábalo sa s použitím ruského plynu, za ktorý Tiraspol nezaplatil Gazpromu.
Od 1. januára vstúpili v Moldavsku do platnosti opatrenia na úsporu energie. Podľa plánu schváleného koncom decembra Národnou komisiou pre mimoriadne situácie majú verejné a komerčné budovy od 1. januára znížené vnútorné osvetlenie najmenej o 30 %, ak je to technicky možné. Stalo sa povinným úplne vypnúť svetlá v miestnostiach, ktoré nie sú zapojené do pracovného procesu. Od 1. januára sa navyše sviatočné osvetlenie v Kišiňove znížilo na polovicu. Od 1. januára sa celý objem elektriny vyrobenej v Moldavsku posiela len na domáci trh. Vývoz je možný len cez víkendy a sviatky v iných hodinách platí zákaz. Ako bolo oznámené, 1. januára spoločnosť Gazprom PJSC prestala dodávať plyn do Podnesterska. Gazprom svoje rozhodnutie odôvodnil neplnením zmluvných záväzkov zo strany Moldovagazu, ako aj nesplatením historického dlhu vo výške 709 miliónov dolárov.
Moldavský premiér Dorin Recean zase obvinil Gazprom z neplnenia zmluvných záväzkov pri dodávkach plynu. Pripomenul, že podľa dohody podpísanej 29. októbra 2021 na obdobie piatich rokov nemá Moldavsko žiadne dlhy. Moldavské orgány navyše neuznávajú „historický dlh“, pričom sa odvolávajú na výsledky medzinárodného auditu. Oficiálny Kišiňov obvinil Moskvu z „energetického vydierania“ s cieľom destabilizovať situáciu v Moldavsku. Moldavsko zároveň od konca roku 2022 nespotrebováva ruský plyn. Celý objem plynu (5,7 milióna kubických metrov za deň), ktorý pochádzal z Gazpromu, smeroval do Podnesterska. Región už dlhé roky neplatí za plyn, dlh presahuje 10 miliárd dolárov.