MMF: na prekonanie krízy potrebná spolupráca
JAKARTA – Omikrónový kmeň koronavírusu a to, čo sa zdalo byť pretrvávajúcimi prerušeniami v dodávateľských reťazcoch, oslabili dynamiku rastu ekonomiky v roku 2022, povedala pani Kristalina Georgieva, riaditeľka Medzinárodného menového fondu, na stretnutí ministrov financií a centrálnyh bánk G 20.
Globálna ekonomika sa naďalej zotavuje, ale rast sa spomalil, poznamenala a pripomenula, že v januári MMF znížil svoju prognózu oživenia globálnej ekonomiky na stále silných 4,4 %, a to najmä v dôsledku prehodnotenia vyhliadok rastu v USA. a Čínou.
„Potom však ekonomické ukazovatele poukazujú na oslabenie dynamiky rastu v roku 2022 v dôsledku objavenia sa omikrónového kmeňa COVID-19 a problémov v dodávateľských reťazcoch, ktoré sú odolnejšie, ako sa pôvodne očakávalo,“ povedala.
“Zároveň miera inflácie v mnohých krajinách zostáva vysoká, finančné trhy sa stali volatilnejšími a geopolitické napätie sa prudko zvýšilo,” povedala Georgievová.
„Na prekonanie všetkých komplikácií v roku 2022 je potrebná silná medzinárodná spolupráca a extrémna flexibilita politiky,“ povedal.
Podľa prognózy MMF budú do konca roka 2024 globálne ekonomické straty v dôsledku pandémie COVID-19 predstavovať približne 13,8 bilióna dolárov. V tejto súvislosti je potrebné prijať opatrenia na ďalší boj proti vírusu vrátane zabezpečenia toho, aby všetky krajiny mali rovnaký prístup k úplnému súboru nástrojov vrátane testov a liekov, poznamenala Georgieva.
Mnohé krajiny budú musieť podľa nej čeliť dôsledkom sprísňovania menovej politiky vo svete a vzhľadom na vysokú neistotu a veľké rozdiely medzi krajinami by mala byť makroekonomická politika „jasne nakalibrovaná“ na individuálne podmienky každého štátu.
“Riziko potenciálnych následkov, najmä pre rozvojové krajiny, treba zvládnuť. Musíme bojovať proti inflácii bez toho, aby sme poškodili ekonomický rast,” povedala Georgievová.
Zaznamenala tiež výrazný nárast dlhov mnohých štátov v dôsledku zvýšených výdavkov počas pandémie.
„A hoci mnohé krajiny čelia rastúcemu dlhu, mali by sme uprednostniť pomoc krajinám, ktoré potrebujú reštrukturalizáciu dlhu,“ povedala.
Reštrukturalizácia dlhu chudobných krajín bola jednou z tém, o ktorých sa diskutovalo na stretnutí ministrov financií G20 v Jakarte 17. až 18. februára.
Rokovania o novej štruktúre dlhu boli „ťažké“, povedal pre Bloomberg indonézsky minister financií Sri Mulyani Indrawati.
“Krajiny s nízkymi príjmami sú zraniteľné po tom, ako si počas pandémie požičali veľké množstvo peňazí na financovanie programov ekonomickej podpory,” povedal Indrawati. “To by malo znepokojovať G20.”
Vo všeobecnosti sa účastníci stretnutia dohodli, že prijmú obozretné opatrenia na normalizáciu menovej politiky a dobre ich komunikovali s cieľom zmierniť obavy z globálnych dôsledkov zvyšovania úrokových sadzieb.
“Čo je teraz najdôležitejšie, je stabilizovať ekonomické oživenie a dať impulz k návratu k normálu,” povedal po stretnutí nemecký minister financií Christian Lindner.
“Napriek pozitívnym signálom existujú vážne riziká, ktoré by mohli ohroziť oživenie ekonomiky, vrátane geopolitických faktorov a najmä situácie vo východnej Európe a v okolí Ukrajiny,” povedal.
Šéf austrálskeho ministerstva financií Josh Frydenberg medzitým povedal, že situácia okolo Ukrajiny vyvoláva „hlboké obavy“ a vyriešenie konfliktu je v záujme všetkých strán.