Michail Saakašvili je doma, vo väzení Rustavi
TBILISI / BATUMI – Bývalého prezidenta Gruzínskej republiky Michaila Saakašvili uväznili. Dnes je občanom Ukrajiny.
Zatknutiu predchádzalo niekoľko klipov, ktoré politik nafilmoval v čiernomorskom meste Batumi. Od včera je vo väznici v meste Rustavi.
„On [Saakašvili] nesúhlasí s uloženými trestmi a považuje sa za politického väzňa,“ uviedla Nino Lomdžarija, ombudsmanka Gruzínskej republiky. Povedala po jeho návšteve vo väzení. Uviedla, že politik začal s hladovkou.
Bývalý prezident Gruzínska bol v Ukrajine guvernérom Odesskej oblasti a potom predsedom výboru pre reformy. Ten predtým viedol Ivan Mikloš spolu s Lešekom Balcerovičom.
Námestie Európy v Batumi. Fotografia Civitatis.
Michail Saakašvili je svedkom, odsúdeným, alebo podozrivým v niekoľkých prípadoch.
Podozrenia z účasti na smrti Zuraba Žvania
Dňa 13. februára 2005 za nejasných okolností v Tbilisi zomreli predseda vlády Gruzínska Zurab Žvania a zástupca guvernéra regiónu Kvemo Kartli (východné Gruzínsko) Raul Yusupov. Minister vnútra Vano Merabišvili na mimoriadnom brífingu uviedol, že k Žvaninej smrti došlo kvôli nehode v dôsledku „úniku plynu z domáceho plynu z plynového ohrievača“. Túto verziu gruzínskych úradov neskôr potvrdili americkí špecialisti FBI zapojení do vyšetrovania. Príbuzní Zuraba Žvaniu však opakovane vyhlásili, že neveria oficiálnej verzii jeho smrti a žiadali opätovné vyšetrenie.
Opozícia vinila smrť Zhvania z Michaila Saakašviliho, s ktorým mal politické rozpory. Vedúci opozičnej strany práce Gruzínska Šalva Natelašvili teda tvrdil, že predseda vlády bol zabitý v prítomnosti Saakašviliho „pri zdieľaní zisku z predaja gruzínskej plavebnej spoločnosti“.
Po tom, čo sa koncom novembra 2012 koalícia Gruzínsky sen dostala k moci, Gruzínska generálna prokuratúra obnovila vyšetrovanie okolností Zhvaninej smrti. V rokoch 2014 a 2015 bolo stíhaných niekoľko osôb. Michail Saakašvili je v tomto prípade svedkom od roku 2014.
Tbilisi. Fotografia: Planet of Hotels.
Verdikt v prípade útoku na Valeryho Gelašviliho
Dňa 14. júla 2005 bol v Tbilisi spáchaný ozbrojený útok na poslanca gruzínskeho parlamentu Valeryho Gelašviliho. Gruzínska generálna prokuratúra prijala 5. augusta 2014 uznesenie o postavení Saakašviliho a bývalého ministra vnútra Vana Merabishviliho pred súd kvôli obvineniu z organizovania útoku. Podľa vyšetrovania Saakašvili v roku 2005 poveril Merabišviliho, aby zorganizoval zbitie poslanca. Dôvodom bol článok v jednom z miestnych novín, v ktorom Gelašvili vyjadril nespokojnosť s tým, že mu na pokyn prezidenta odobrali majetok a tiež verejnil informácie o osobnom živote Michaila Saakašviliho.
Vano Merabišviliho mestský súd v Tbilisi uznal 22. septembra 2016 za vinného v prípade zbitia poslanca a odsúdil na šesť rokov a deväť mesiacov väzenia „za zneužitie funkcie“.
Dňa 28. júna 2018 súd v Tbilisi odsúdil Saakašviliho v neprítomnosti na šesť rokov väzenia v rovnakom prípade. Rovnako ako Merabišvili bol zbavený práva zastávať funkcie v gruzínskych štátnych orgánoch na dva roky a tri mesiace.
Rozsudok v prípade vraždy Sandra Girgvlianiho
Dňa 28. júna 2006 bol v Tbilisi zabitý Sandro Girgvliani, zamestnanec Národnej banky Gruzínska, teda centrálnej banky. Krátko na to opozičný televízny kanál Imedi, ktorý vlastní podnikateľ Badri Patarkatsišvili, oznámil verziu svojho zapojenia do organizovania atentátu na vedenie ministerstva vnútra na čele s Vano Merabišvilim. V marci 2006 boli zatknutí štyria dôstojníci ministerstva vnútra pre obvinenie zo zločinu.
V júni toho istého roku boli odsúdení na rôzne tresty odňatia slobody, v roku 2008 im Saakašvili udelil milosť. Dňa 20. októbra 2014 bol Merabišvili v tejto veci odsúdený na tri roky väzenia. 27. novembra 2014 Gruzínska vrchná prokuratúra vzniesla obvinenie voči Saakašvilimu. Podľa vyšetrovania hlava štátu zneužila svoje oficiálne právomoci v roku 2008, keď odsúdeným udelil milosť „obchádzaním komisie pre milosť“.
Mestský súd v Tbilisi 5. januára 2018 odsúdil Saakašviliho v neprítomnosti na tri roky väzenia. Súd mu rozhodol zakázať vykonávať verejnú funkciu v Gruzínsku na 1,5 roka.
Prípad potlačenia protestov v roku 2007
Dňa 7. novembra 2007 predstavitelia zákona brutálne rozptýlili opozičnú demonštráciu v Tbilisi a zranili niekoľko stoviek demonštrantov. Potom sa oddelenie špeciálnych síl ministerstva vnútra dostalo do priestorov televízneho kanála Imedi a zbilo jeho zamestnancov.
Po skončení Saakašviliho funkcie začala generálna prokuratúra v Gruzínsku vyšetrovanie týchto udalostí. 28. júla 2014 bol Saakašvili v neprítomnosti obvinený zo zneužitia funkcie. Podľa vrchnej prokuratúry vydal príkaz na potlačenie demonštrácií osobne hlava štátu. Na jeho pokyn navyše „najvyšší predstavitelia Gruzínska začali nezákonný proces preberania majetku podnikateľa Badriho Patarkatsišviliho“. Televízny kanál Imedi a ďalšie aktíva boli zabavené rodine Patarkatsišvili.Gruzínska mena Lari.
Obvinenia zo sprenevery verejných financií
dňa 13. augusta 2014 bol Saakašvili obvinený zo sprenevery verejných financií vo výške 8,8 milióna lari (asi 5 miliónov dolárov podľa kurzu roku 2014, asi 3 milióny dolárov podľa súčasného kurzu). Podľa Generálnej prokuratúry bola značná časť tejto sumy v rokoch 2009-2012 vynaložená na Saakašviliho osobné potreby, najmä „na platby za služby zahraničných kuchárov, masérok, kozmetológov a dizajnéra“, ako aj na nákup luxusného tovaru, na prenájom jácht počas zahraničných ciest., lietadiel a pod., na pokrytie nákladov sprevádzajúcich osôb. Ak súd uzná Saakašviliho vinu, bude mu hroziť väzenie od sedem do deväť rokov.
Kostol Nejsvětejšej Trojice v Gergeti. Prameň: www.wikipedia.com