Rusal doháňal stratu surovín nákupom z Číny a ďalších krajín Ázie, no vlani náklady firmy na nákup surovín vzrástli z 1,1 miliardy na 1,8 miliardy dolárov. “Rusal bude mať prístup k oxidu hlinitému za konkurencieschopnú cenu a zabezpečí si dodávky kľúčových surovín,” uviedol Rusal vo vyhlásení o dohode.

HWNM prevádzkuje v Číne zariadenia na výrobu oxidu hlinitého s ročnou kapacitou 4,8 milióna ton a Rusal uviedol, že bude mať 30 % podiel vo fime.
Akvizícia prináša určitú stabilitu nákupom oxidu hlinitého Rusalom po tom, čo spoločnosť minulý rok stratila prístup k takmer 2,5 miliónom ton dodávok z Ukrajiny a Austrálie, povedal Ami Shivkar z Wood Mackenzie.
„Namiesto nákupu oxidu hlinitého z rôznych rafinérií v Ázii za vyššiu cenu má teraz Rusal prístup k takmer 1,4 miliónom ton oxidu hlinitého z rafinérie Hebei Wenfeng,“ dodal Shivkar.
Podľa Wood Mackenzie nová kapacita výroby oxidu hlinitého v Číne v tomto roku vytvára prebytok na trhu krajiny, zatiaľ čo trh s oxidom hlinitým mimo Číny je po poklese produkcie v Austrálii a Tichomorí tesne vyvážený.
Vlastné aktíva spoločnosti Rusal na výrobu oxidu hlinitého v Rusku, Írsku, Jamajke a Guinei zabezpečujú 70 % jej potrieb, čiže 5,5 milióna ton ročne.
