Medzinárodný menový fond sa obáva, že bankrot USA spôsobí pád celej svetovej ekonomiky

WASHINGTON – Šéf fondu varuje, že USA musia “urýchlene” riešiť svoje dlhové bremeno.

Rastúce deficity predstavujú reálne rastúce riziko pre národné a svetové hospodárstvo

Medzinárodný menový fond (MMF)  vyzval USA, aby “naliehavo” riešili svoje rastúce fiškálne bremeno, a upozornil na daňové plány oboch prezidentských kandidátov niekoľko hodín pred ich prvou predvolebnou diskusiou.

Fond uviedol, že v ročnom hodnotení podľa článku IV sa predpokladá, že pomer dlhu americkej ekonomiky k HDP dosiahne do roku 2032 140 %, čo je výrazne nad súčasnou úrovňou 120,7 %.

Takýto prudký nárast, spôsobený postupnými plánovanými rozpočtovými deficitmi v nasledujúcich rokoch, by posunul dlhové bremeno nad predchádzajúce najvyššie hodnoty po druhej svetovej vojne.

“Tieto vysoké deficity a dlh predstavujú rastúce riziko pre americkú a globálnu ekonomiku, čo môže viesť k vyšším nákladom na fiškálne financovanie a k rastúcemu riziku plynulého prepadu,” uviedol fond vo svojej konzultácii podľa článku IV. “Tieto chronické rozpočtové deficity predstavujú významné a pretrvávajúce narušenie politiky, ktoré je potrebné urýchlene riešiť.”

Varovania MMF prišli po tom, ako rozpočtový úrad Kongresu USA, oficiálny orgán pre dohľad nad rozpočtom, začiatkom tohto mesiaca predpovedal, že rozpočtový deficit v tomto roku pravdepodobne dosiahne 1,9 bilióna USD, teda približne 7 % HDP, čo je viac ako februárový odhad 1,5 bilióna USD.

Ekonómovia a investori sa čoraz viac obávajú, že ani americký prezident Joe Biden, ani jeho republikánsky súper Donald Trump nie sú ochotní urobiť dostatok pre to, aby dostali bezuzdné výdavky pod kontrolu. Obaja sa vo štvrtok večer stretli v Atlante na prvej diskusii súčasného volebného cyklu.

Nadácia uviedla, že obaja kandidáti musia “starostlivo zvážiť” celý rad zvýšení daní – vrátane daní z príjmov osôb zarábajúcich menej ako 400 000 dolárov ročne – a Biden sa zaviazal, že v prípade zvolenia do druhého funkčného obdobia v Bielom dome nebude platiť vyššie dane.

Očakáva sa, že Trumpove daňové plány, ktoré zahŕňajú trvalé zrušenie série škrtov, ktoré zaviedol v roku 2017, zvýšia rozpočtový deficit USA v nasledujúcom desaťročí o 4 až 5 biliónov USD.Výkonná riaditeľka MMF Kristalina Georgievová uviedla, že vysoké tempo rastu americkej ekonomiky znamená, že krajina má priestor na riešenie svojho fiškálneho zaťaženia.

 

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.