Meď: väčšiu úlohu majú na trhu USA a Európa

SINGAPÚR – Európa a USA sa stávajú dôležitejšími hráčmi na trhu s meďou ako Čína – Trafigura

Nekontrolovateľná urbanizácia Číny, ktorá bola hlavnou hnacou silou dopytu po medi za posledných dvadsať rokov, ak nie končí, tak si aspoň dáva prestávku. A potreba väčšieho množstva medi, niklu a lítia sa v najbližších rokoch stane celosvetovým fenoménom, keďže všetky hlavné svetové ekonomiky smerujú k dekarbonizácii.

Jeden z najväčších svetových obchodníkov s komoditami, singapurská firma Trafigura Group, verí, že Európa a USA sa stávajú oveľa dôležitejšími hráčmi na trhu základných kovov (predovšetkým medi), keďže energetická transformácia zvyšuje dopyt po nich. Predpokladá sa teda, že Čína, ktorej urbanizácia mala za posledných dvadsať rokov na trh so základnými kovmi najvýznamnejší vplyv, ustúpi do pozadia.

„Začíname vidieť veľké zmeny,“ povedal generálny riaditeľ Trafigury Jeremy Weir na summite Financial Times Commodities Asia v Singapure tento týždeň. V minulosti bola podľa neho Čína kľúčovým ťahúňom cien základných kovov, ale teraz sa Európa a Spojené štáty stávajú hlavným zdrojom dopytu po nich.

Komentáre experta zdôrazňujú závažnosť štrukturálnych zmien na trhu s kovmi, keďže nekontrolovateľná urbanizácia Číny sa ak nie končí, tak si aspoň dáva prestávku. Potreba väčšieho množstva medi, niklu a lítia sa v nadchádzajúcich rokoch stane globálnym fenoménom, keďže všetky veľké ekonomiky smerujú k dekarbonizácii. Dopyt po medi zostáva silný napriek spomaleniu globálnej ekonomiky, povedal Weir.

„V Európe vidíme veľmi vysoký dopyt po medi kvôli elektrifikácii,“ povedal expert. “Ani súčasná energetická kríza v regióne a konflikt o Ukrajinu neznižujú dopyt po medi.”

Zásoby medi sa tento rok zmenšili, čím sa zvýšili obavy z jej nedostatku, aj keď ekonomická volatilita a vyhliadky na globálnu recesiu stúpajú. Mnohí vedúci pracovníci a top manažéri iných veľkých komoditných spoločností varujú pred jasnými vyhliadkami medi a poukazujú na potrebu obrovských objemov nových dodávok kovu. Ceny medi však zatiaľ zostali hluché voči prognózam trvalého rastu nad 10 000 USD/t a pohybujúce sa okolo 8 000 USD/t.

Meď (cuprum) je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Cu a protónové číslo 29. Meď je ušľachtilý nealotropický kov s kockovou, plošne stredenou kryštálovou sústavou, oranžovočervenej farby. Má vysokú tepelnú vodivosť, tvárnosť za tepla aj studena a dobrú odolnosť proti korózii.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com, www.trafigura.com