Materská spoločnosť vedeckého vydavateľstva Elsevier Relx mala10% nárast zisku za rok 2023
NEW YORK – Spoločnosť Relx dosiahla v roku 2023 čistý zisk 1,79 miliardy GBP pri tržbách 9,16 miliardy GBP.
Vyplýva to z informácií portálu Research Professionals News vydávaného amerckou spoločnosťou Clarivate.
Materská spoločnosť vedeckého vydavateľského gigantu Elsevier vykázala v roku 2023 10-percentný nárast ziskovosti, čoho výsledkom bol čistý zisk vo výške 1,79 miliardy libier (2,09 miliardy eur) pri tržbách 9,16 miliardy libier.
„Spoločnosť Relx dosiahla v roku 2023 výrazný nárast príjmov a zisku vďaka pokračujúcej zmene obchodného mixu smerom k informačným analytickým a rozhodovacím nástrojom s vyšším rastom, ktoré prinášajú našim zákazníkom vyššiu hodnotu v rôznych segmentoch trhu,“ uviedol výkonný riaditeľ Erik Engstrom.
„Sme presvedčení, že naša schopnosť využívať umelú inteligenciu a ďalšie technológie, tak ako sa vyvíjajú, bude aj naďalej dôležitou hnacou silou hodnoty pre zákazníkov a rastu nášho podnikania počas mnohých nasledujúcich rokov.“
Vedecký, technický a lekársky výkon
Vedecká, technická a lekárska jednotka materskej spoločnosti, do ktorej patrí aj Elsevier, dosiahla upravený prevádzkový zisk 1,17 miliardy GBP pri tržbách 3,06 miliardy GBP, čo predstavuje maržu 38 %. Tento zisk bol o 6 percent vyšší ako v roku 2022, resp. o 3 percentá po úprave o menové zmeny.
„Primárny výskum v akademickom a vládnom segmente, ktorý… predstavuje približne 45 percent príjmov divízie [STM], je naďalej poháňaný rastom objemu,“ uviedla spoločnosť 15. februára. „Predkladanie článkov sa vrátilo k silnému rastu, pričom platené články s otvoreným prístupom k publikácii pokračujú v obzvlášť silnom raste.“
Tlak zo strany zainteresovaných strán
Podobne ako v predchádzajúcich rokoch spoločnosť Relx opäť upozornila, že vývoj platobného modelu v oblasti vedeckého publikovania zostáva pre spoločnosť rizikom.
„Vo vládnych, akademických a knižničných komunitách pokračuje diskusia o platobných modeloch a o tom, do akej miery by mal byť výskumný obsah voľne dostupný na čítanie,“ uviedla. „Rýchle zmeny vo výbere zákazníkov alebo v regulácii v tejto oblasti by mohli ovplyvniť štruktúru a celkovú úroveň príjmov generovaných našou primárnou činnosťou v oblasti vydávania výskumných publikácií.“
V máji minulého roka Rada vlád EÚ prijala stanovisko, v ktorom vyjadrila „obavy, že rastúce náklady na… vedecké publikovanie spôsobujú nerovnosti a stávajú sa neudržateľnými pre verejných financovateľov výskumu“. Rada zdôraznila význam neziskových modelov vedeckého publikovania a vyzvala na ich podporu.
Neskôr v tom istom roku však nezávislý konzultant v oblasti vedeckého publikovania Rob Johnson napísal pre Európsku komisiu správu, v ktorej dospel k záveru, že od neziskových vydavateľstiev by sa nemalo očakávať, že budú môcť ponúkať lacnejšie služby ako spoločnosti, prinajmenšom v počiatočných fázach ich rozvoja.