Máša je ako Putin a medveď je obraz Ruska
Kreslený film o neposlušnej dievčine a medveďovi, sledovaný miliónmi britských detí je označený za nástroj “mäkkej propagandy” Kremľa, píše btitský denník Times.
Verte, či neverte, ohrozuje národnú bezpečnosť pobaltských štátov. Tak sa dajú sumarizovať závery niektorých odborníkov.
V anglickej verzii má Máša a medveď viac ako 4,18 milióna odberateľov v službe YouTube.
Profesor Anthony Glees z univerzity v Buckinghame, odborník na rozviedku, povedal: “Máša je zlostná a veľmi protivná, ale aj odvážna. Skáče ponad hlavu. Nebolo by prehnané povedať, že sa správa ako Putin. ”
Minulý rok fínsky denník Helsinлш Sanomat citoval Priita Hipemiagiho, zo School of Communication v Taline. Povedal , že medveď symbolizuje Rusko a má vo vedomí detí zmeniť negatívny obraz krajiny na pozitívny. Seriál opísal ako “krásne prezentovanú” časť ovplyvňujúcej kampane, ktorá je nebezpečná pre národnú bezpečnosť Estónska.
Podobné obavy vyjadrili aj v Litve. Diskutovalo sa o scénke keď je Máša v čiapke pohraničnej stráže. Stráži medveďovú záhradku. Prenasleduje zajačika, ktorý sa snažil ukradnúť mrkvu. Kritici v tejto scénke videli ochranu hraníc Ruska. Odkaz sa tento diel je tu:
Štátne médiá v Rusku vysmievali záujem o animovaný seriál v pobaltských krajinách ako o “patologickú” rusofóbiu. Animakkord, moskovské štúdio, ktoré vlastní práva na seriál , odpovedalo, že ide o nezávislý projekt, ktorý nikdy nedostal peniaze od štátu.
Máša a medveď je ruský animovaný seriál vyttvorený štúdiom Animaccord zameraný na všeobecné publikum. Vysieľa sa začal 7. januára 2009. Kresby animátori vytvárajú pomocou trojrozmernej grafiky.
Nad výrobou seriálu pracuje najmenej 70 ľudí. Celkovo je vo firme Animaccord zamestnaných asi 100 ľudí. Na modelovanie, manipuláciu a animáciu sa používa softvér Autodesk Maya a Pixar Renderman. Seriál kreslia vo vlastnom laboratóriu spoločnosti Animaccord pozostávajúcom z 30 serverov. Priemerná tvorba jednej série trvá od 4 do 8 mesiacov.
Výrobné náklady na jednu minútu sú 50 tisíc dolárov. Jednotlivé epizódy stáli v priemere 6-7 miliónov rubľov. Náklady na jednu sériu pôvodne predstavovali 250 tisíc dolárov a potom 350 tisíc dolárov. Cena dvadsiatich šiestich dielov je 6,5 milióna dolárov. Oficiálna stránka projektu je tu: https://mashabear.ru/