Maďarsko: diskusia o platbách za plyn v rubľoch

BUDAPEŠŤ – Maďarská energetická spoločnosť MVM rokuje s Gazpromom o otázke prevodu platieb za plyn na ruskú menu, uviedol ruský veľvyslanec v Maďarsku pán Jevgenij Stanislavov v rozhovore pre RIA Novosti.

“Medzi štátnou energetickou spoločnosťou MVM, ktorá práve uzavrela… dlhodobú zmluvu s Gazprom Export, sa o týchto otázkach, o premene teda o premene  platieb na ruble,  diskutuje,” povedal Stanislavov.

Veľvyslanec zároveň poznamenal, že nepozná oficiálne vyjadrenia maďarských lídrov k tejto téme.

Ruský prezident Vladimir Putin 23. marca oznámil presun platieb za zemný plyn do krajín EÚ a ďalších štátov, ktoré zaviedli reštriktívne opatrenia v rubľoch, aby prestali pri výpočtoch používať doláre, eurá a množstvo ďalších mien. Potom prezident podpísal príslušný dekrét a oznámil, že Rusko zváži nesplnenie záväzkov plynových zmlúv zo strany nepriateľských krajín, ak nebudú od 1. apríla platiť v rubľoch.

Gazprombank otvorí pre zahraničných kupcov špeciálne účty v mene a rubľoch, aby mohli platiť za plyn. Kupujúci bude môcť previesť prostriedky na prvý účet v mene uvedenej v zmluve o dodávke „modrého paliva“, banka ho predá na moskovskej burze, po ktorej sa uskutočnia vyrovnania s dodávateľom plynu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.