LME: cena cínu vyskočila na 22-mesačné maximum
LONDÝN – Rast je poháňaný obavami z obmedzenia dodávok.
Ceny cínu prudko vzrástli na londýnskej burze kovov a pokračovali v rýchlom raste od začiatku roka, keď sa obchodníci pripravovali na potenciálny tlak na kupujúcich, keďže sa blíži koniec platnosti veľkej dlhej pozície.
Ceny kovov vzrástli o 5 % na najvyššiu úroveň od júna 2022 (o 41 % viac od začiatku roka 2024), pričom ostatné priemyselné kovy tiež získali na LME. Jedna spoločnosť mala 40 % otvorenú dlhú pozíciu v májovej zmluve na dodávku cínu, podľa údajov LME, čo zvýšilo neistotu, či by bolo možné z burzy stiahnuť veľké objemy kovu, keď zmluvy vypršia.
Takáto úroveň koncentrácie v rukách jedného hráča nebola zaznamenaná od roku 2017 a v súčasnosti sklady LME obsahujú minimálne 90 % celkového objemu. Predajcovia nakrátko sa môžu ocitnúť v ťažkej pozícii, keďže sa blíži koniec platnosti májovej zmluvy.
“Niektorí účastníci trhu sa domnievajú, že môže existovať riziko krátkeho tlaku,” povedal Ding Wenqiang, senior analytik jednej z najväčších čínskych firiem zaoberajúcich sa výskumom kovov. Mysteel.com “Veľkú pozornosť venujú pohybom na pozíciách ‘veľkého býka’ v májovej zmluve.”
LME priznala napätie na trhu s cínom a uviedla, že tento trh pozorne sleduje.
Zásoby cínu LME v tomto roku klesli o 47 % na 4 045 ton, pričom spotová cena kovu nedávno vzrástla nad trojmesačnú cenu futures. Ide o backwardáciu, ktorá naznačuje býčí trh, pretože ponuka nemusí držať krok s dopytom.
Riziká dodávok
Indonézia, najväčší svetový vývozca cínu, obmedzila dodávky kvôli oneskoreniam pri udeľovaní licencií a vysoko postavenému vyšetrovaniu korupcie, ktoré zanechalo mnohých manažérov a obchodníkov cínových hutí uväznených v napätých zásobách. Dodávky cínu z vojnou zničeného Mjanmarska, tretieho najväčšieho svetového producenta, sa spomalili, zatiaľ čo Konžská demokratická republika tiež zaznamenala prerušenie kvôli ozbrojeným nepokojom.
Rastúci dopyt
Na strane dopytu je rast globálneho sektora umelej inteligencie potenciálnou hnacou silou pre kovy používané v elektronike a elektrifikácii. Bude potrebné obrovské množstvo nových dátových serverov a výpočtových systémov, čo povedie k zvýšeniu spotreby cínu, ktorý sa používa pri spájkovaní.