Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to (5) – tentoraz o posledných parlamentných voľbách
NURSULTAN – Posledné parlamentné voľby v Kazachstane boli voľbami do dolnej komory Parlamentu Kazašskej republiky, ktorá má pomenovanie Mažilis, ale aj do orgánovej miestnej samosprávy. Čím boli zaujímavé?
Dajú sa považovať za ďalší krok v postupnom vývoji kazašského politického systému. Hlavnou inováciou sa stal nástup nových ľudí do sféry riadenia štátu.
Oproti predchádzajúcim voľbám sa akoby nič nezmenilo. Nie je to tak. Počet politických strán, ktoré sa zúčastnili parlamentných volieb sa zmenšuje. V roku 2006 sa volieb zúčastnilo sedem politických strán. V roku 2012 to bolo šesť politických strán. V posledných voľbách 10. januára 2021 už len päť. Do parlamentu sa reálne dostali len štyri politické strany. Sú to Nur Otan, Adal, Ak žol a Ľudová strana Kazachstanu.
Volebná kampaň trvala dva mesiace. Prebiehala, bez ohľadu na pandémiu, v stabilnom spoločenskom prostredí, hoci Kazašská republika, tak ako iné krajiny mala a má ekonomické problémy. Voľby boli prvý raz na základe proporcionálneho volebného systému.
Najdôležitejším momentom bolo to, že politické strany dali na zoznam poslancov nové osobnosti. Každá politická strana musela mať na ňom 30 % žien a ľudí do 29 rokov. Táto kvóta sa musela dodržať aj pri konkrétnych poslancoch, ktorí budú pracovať v parlamente.
Okrem iného politické strany dokázali, že vedia pracovať aj v podmienkach pandémie. S voličmi komunikoval prevažne v sociálnych sieťach rôzneho typu. Najrozšírenejšou formou komunikácie v digitálnom prostredí boli priame prenosy z vystúpení, diskusií, či okrúhlych stolov. Predvolebné diskusie všetkých politických strán boli vo všetkých regiónoch.
Úloha parlamentu sa postupne zvyšuje. Tohto roku predchádzajúca vláda podala demisiu nie do rúk prezidenta, ale parlamentu. Je to v súlade v ústavnými reformami, ktoré sa naplánovali v roku 2017.