Le Figaro: nové krstné mená Corona, Covid, Lockdown

PARÍŽ –  Slová spojené s pandémiou nového vírusu si rodičia v juhovýchodnej Ázii vyberajú za krstné mená. Píše o tom francúzsky denník Le Figaro.

Najprv sa objavilo dievčatko Corona Kumar, potom Covid Mary, určite príde aj Coronavirus. V Ázii každý deň pribúdajú novorodenci s krstným menom spojeným s chorobou Cocvid-19. Tebese Bakopode na Filipínach sa 13. apríla 2020 narodilo dievčatko. Jej muž ju podporil a dohodli sa, že dostane krstné meno Covid Mary.

O dva týždne skôr táto myšlienka napadla dve mamy z Indie. Jedno dievčatko sa volá Corona Kumar a druhú Corona Kumar. Rodičia z indického štátu dali synovi meno Lockdown, teda Karanténa. Rodičia tým chcú odstrániť stereotypy, ale aj nechcú zabudnúť na časy keď sa deti narodili.

Dnes sa mnohí rodičia namiesto toho, aby sa spoliehali na kalendár alebo aspoň na svoje obľúbené televízne programy, nehanbili vymýšľať meno svojho dieťaťa. Podľa prieskumu ADN sa vo Francúzsku zvýšil podiel tzv. „Zriedkavých“ mien – mien, ktoré dostali 6 alebo menej krát za rok – z 2% v roku 1975 na 10%. Riziko mena spojeného s vírusom však komplikuje život človeka, ktorý ho dostal pri narodení.

Od roku 1993 môžu Francúzi slobodne zaregistrovať meno, ktoré chcú pre svoje novonarodené dieťa. Štátni zamestnanci však môžu zasiahnuť do situácie tak, že sa skontaktujú s prokurátorom, ak podľa ich názoru môže meno poškodiť záujmy dieťaťa. Spravodlivosť teda môže vetovať mená spojené s pandémiou, ako sa to už stalo s menami ako Džihád, Titeuf, čo je komixový hrdina, alebo Grizmann Mbappé, teda menom futbalistu.