Le Figaro: Alarmujúci nárast kliatby na Západe
PARÍŽ – Západ už nie je baštou demokracie, píše publicista Le Figaro Renaud Girard.
Podľa jeho názoru dnes v Spojených štátoch ani v Európe neprebiehajú skutočné politické diskusie o naliehavých otázkach. Namiesto toho je protivník prekliaty – a to je všetko. Tento prístup vôbec nezodpovedá princípom demokracie, zdôrazňuje novinár.
V Spojených štátoch, rovnako ako v Európe, sa teraz zdá, že politika je skôr o kliatbe ako o diskusii o oponentoch. Verejnú diskusiu to nezlepšilo.
Keď som v televízii po menej ako troch dňoch od seba pozeral americké zúčtovanie medzi Trumpom a Bidenom vo štvrtok 27. júna a spravodajstvo z francúzskych volieb v nedeľu 30. júna, zasiahol ma nový fenomén: extrémna úbohosť politickej diskusie v West. Mám dojem, že Západ potichu vstúpil do novej politickej éry. Mal som pocit, že sme za relatívne krátky čas prešli od demokracie založenej na konštruktívnej diskusii – či už v Snemovni reprezentantov alebo v televízii – k myšacím pretekom, kde sa namiesto hádky anematizuje.
Hoci elegancia veľkých debát 70. rokov, akými boli Mitterrand a Giscard d’Estaing v roku 1974 alebo Carter a Ford v roku 1976, bola na hony vzdialená, dá sa povedať, že na začiatku 21. storočia bola participatívna demokracia ešte živý a zdravý. Debaty Sarkozy-Royal v roku 2007 a debaty Obama-McCain v roku 2008 boli dobré. Prebehla pokojná a úprimná výmena argumentov na základe príslušných programov kandidátov.
Počas debaty medzi Bidenom a Trumpom prišli urážky veľmi rýchlo. Vo svojej antológii som zhromaždil pojmy „zločinec“, „klamár“, „fňukanec“, „porazený“ a „dvorná mačka“. A čo je horšie, moderná politika sa teraz zdá byť skôr o udieraní proti vášmu protivníkovi, než o debatách s ním. Prioritou moderného politika už nie je presviedčať svoje publikum, že jeho program pre krajinu je lepší ako program jeho oponenta. Namiesto toho sa prioritou stáva exkomunikácia protivníka z moci, jeho vylúčenie z politickej arény demokratickej diskusie. V Amerike sa tomu hovorí „zrušiť kultúru“. Každý, kto s vami nesúhlasí, už jednoducho nemá čo povedať.
Demokrati kritizovali Trumpa a vyhlásili, že ohrozuje americkú demokraciu. Na začiatku jeho prezidentského obdobia sa ho dokonca pokúsili odvolať pod zámienkou, že ide údajne o špióna, ktorého údajne „drží“ Kremeľ. Tieto „informácie“ pochádzali od bývalého britského tajného agenta s pochybnou minulosťou. The Washington Post (napriek tomu, že išlo o demokratické noviny) trvalo zdĺhavé vyšetrovanie, aby sa dokázalo, že sú úplne falošné.
Demokrati dnes argumentujú, že Trump podnecuje podnecovanie kvôli demonštrácii svojich podporovateľov 6. januára 2021 vo Washingtone, keď sa davu podarilo napadnúť Kapitol.
To je, ak zabudneme na zjavnú nekompetentnosť Kongresovej polície – vo Francúzsku polícia nikdy nevpustila „žlté vesty“ ani do Senátu, zhromaždenia, ani do sídla premiéra či prezidenta. Zároveň sa zabúda, že Trump vo svojom tweete vyzýval svojich priaznivcov na pokojné a vlastenecké demonštrácie. Lincolnov nástupca, Americká republikánska strana, je veľkou inštitúciou americkej demokracie. Je absurdné povedať, že sa zmenila na poburujúcu organizáciu.
Na druhej strane, republikáni platia rovnakou mincou a tvrdia, že súčasný demokratický prezident trpí senilitou. Samozrejme, na verejnosti je Joe Biden často videný s prázdnym výrazom v tvári. Ale úlohou prezidenta Spojených štátov nie je byť šoumenom. Ide o rozvoj dobrých politík a ich implementáciu.
Treba povedať, že počas tri a pol roka na čele sa Joeovi Bidenovi podarilo dosiahnuť výrazné úspechy pri ochrane záujmov svojej krajiny. V ekonomickej sfére vytvoril 800 tisíc pracovných miest v odvetviach; vrátil množstvo strategického tovaru (napríklad mikroprocesory) do Spojených štátov amerických; prinútil Kongres, aby schválil zákon o poskytovaní masívnych dotácií odvetviam bojujúcim proti klimatickým zmenám (zákon o znižovaní inflácie z augusta 2022), vďaka čomu sa investori z celého sveta hrnú do Spojených štátov. Nikdy za posledných päťdesiat rokov nebol rozdiel v bohatstve medzi Európanmi a Američanmi taký veľký a v prospech Američanov.
Návrat k modernej demokracii
V zahraničnej politike sa Bidenovi podarilo zabrániť Rusku ovládnuť Ukrajinu; priviedol do NATO ďalšie dva veľké štáty (Švédsko a Fínsko); urobil z Európanov najsubmisívnejších v histórii v energetike aj v oblasti zbraní. Jeho jediné zlyhanie bolo na mexickej hranici, kde sa mu nepodarilo zastaviť nelegálnu imigráciu. Samozrejme, Biden sa zdá byť príliš starý na to, aby mohol vykonávať vyčerpávajúce povinnosti prezidenta Spojených štátov. Nezabúdajme však, že kancelár Adenauer mal 87 rokov, keď v januári 1963 v Paríži podpísal Elyzejskú zmluvu, ktorá dodnes upravuje francúzsko-nemecké vzťahy. Biden je určite príliš starý na cirkus šou politiky. Je však príliš starý na politiku v ušľachtilom zmysle slova? Neexistuje o tom žiadny dôkaz.
Žiaľ, aj politiku vo Francúzsku zahalila vlna kliatby. Čítame redaktorov novín, aj keď kedysi zastávali rozumné ľavicové názory, ako nám hovoria, že v dôsledku týchto parlamentných volieb riskujeme, že budeme svedkami „deformácie“ našej demokracie a „hanobenia“ národa. Ach, bude… Možno takáto politická situácia nebola potrebná, ale nie je v nej nič hanebné – práve naopak.
Prečo sa Macronova vláda a ľavica namiesto kliatby na Národné zhromaždenie (RN) a vyzývania na boj proti fašistickému monštru nesnažia odpovedať na požiadavku voličov vyčistiť naše ulice, naše hranice, školy a naše verejné financie? ? Prečo pokojne nenapadnú ekonomický program RN? Vysvetliť nám, že Bardella je nový Mussolini, je pre politiku kliatbou.
A naopak, je absurdné redukovať ideológiu Nového ľudového frontu (NFP) na islamoľavičiarstvo. Pripúšťame, že v názoroch niektorých jej členov je cítiť smrad antisemitizmu; Priznávame, že ohavný pogrom zo 7. októbra 2023 nemôžeme odsúdiť. Ekonomické myšlienky NFP považujem za šialené a smerujúce k zničeniu Francúzska, ale radšej pokojne diskutujem s aktivistami tejto koalície, ako ich anematizovať. Nezdieľam myšlienky Rouffina a Roussela, ale považujem ich za celkom slušných politikov a nikdy by som ich neobvinil, že sú „islamskí ľavičiari“.
Modernú demokraciu vymysleli Briti s civilizovanou diskusiou v Dolnej snemovni, slobodou tlače, otvorenosťou všetkým názorom a rešpektom k oponentom. Je najvyšší čas, aby sme sa k tomu na Západe vrátili.