Kvantové hedžové fondy riadené matematicky vsadili na Čínu napriek odchodu investorov z trhu
NEW YORK / PEKNIG – Regulačné orgány sprísňujú kontrolu nad sektorom, no obchodníkov naďalej priťahuje nízka korelácia Číny s inými trhmi.
Počítačové (kvantové) hedžové fondy oceňujú, že čínske finančné trhy ponúkajú množstvo príležitostí na zarábanie peňazí, a to aj napriek exodu zahraničných investorov, rastúcemu napätiu medzi USA a Čínou a zvýšenej regulačnej kontrole.
Kvantový fond (quant fund) využíva na investovanie a vykonávanie obchodov matematické a štatistické techniky, ako aj automatizované algoritmy a pokročilé kvantitatívne modely.
Čínsky akciový index CSI 300 klesol tento rok takmer o 9 percent v porovnaní s 19 percentným ziskom amerického indexu S&P 500, v dôsledku obáv z nedostatku silnej politickej podpory zo strany Pekingu v reakcii na realitnú krízu. Veľká časť zahraničných peňazí, ktoré začiatkom tohto roka prúdili do čínskych akcií, je teraz preč.
Do Číny však prichádzajú niektoré európske kvantitatívne fondy, ktoré chcú použiť svoje sofistikované obchodné algoritmy na trhy, ktoré neobchodujú v tandeme s USA.
Londýnsky hedžový fond Aspect, ktorý spravuje aktíva okolo 8 miliárd dolárov, podľa osoby oboznámenej s problematikou otvára kanceláriu v Šanghaji. Spoločnosť už získala kvalifikovanú licenciu zahraničného investora, ktorá jej umožňuje prístup k ďalším čínskym futures kontraktom. Firma to odmietla komentovať.
Medzitým parížska spoločnosť Metori, ktorá spravuje približne 700 miliónov dolárov, plánuje budúci rok spustiť fond pre západných investorov, ktorý bude obchodovať výlučne s čínskymi aktívami.
„[Západní investori] naďalej považujú čínske futures za jedinečný zdroj diverzifikácie,“ povedal generálny riaditeľ Metori Nicolas Gaussel.
„Sme veľmi nadšení z Číny, pretože čínske aktíva majú nízku koreláciu so všetkým ostatným v našom portfóliu, čo poskytuje diverzifikáciu,“ povedal Philip Jordan, prezident CFM Quantum Fund, ktorý spravuje aktíva v hodnote 10 miliárd USD. Obchoduje s čínskymi akciami a komoditami.
Napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou v súvislosti s obchodom a budúcnosťou Taiwanu bolo kritickým faktorom, ktorý prinútil niektorých zahraničných investorov opustiť tento rok čínsky trh.
Prieskum Bank of America medzi manažérmi fondov zameraných na Áziu v októbri ukázal, že 55 percent respondentov buď čakalo na výraznejšie známky zlepšenia v čínskej ekonomike, alebo aktívne hľadalo príležitosti inde.
„Myslím si, že napätie znižuje investície [amerických investorov v Číne],“ povedal šéf zvyšovania kapitálu vo veľkej banke.
Niektorí manažéri však tvrdia, že odchod iných cudzincov im dáva ešte viac príležitostí na zisk znížením počtu investorov, ktorí sa snažia využiť rovnaké trhové trendy a vzorce.
Generálny riaditeľ jednej firmy povedal, že „ak by boli čínski lídri príliš otvorení voči Západu“, extra zisky, ktoré by ich fond mohol generovať, by „príliš rýchlo zmizli“ kvôli zvýšenej konkurencii.
Optimizmus medzi kvantovými obchodníkmi prichádza napriek známkam zvýšenej regulačnej kontroly rastúceho sektora a obavám niektorých retailových investorov, ktorí majú podozrenie, že kvantoví obchodníci profitujú na ich úkor.
V septembri Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov prisľúbila posilniť dohľad nad kvantitatívnymi a inými automatizovanými obchodnými aktivitami s cieľom znížiť „zvýšené riziko volatility trhu“, ku ktorému by takéto obchodné stratégie mohli za určitých okolností viesť. Regulátor tiež vydal usmernenie pre burzy v Šanghaji a Šen-čene, ako tieto transakcie monitorovať.
Agentúra Reuters tento mesiac informovala, že regulačné orgány obmedzujú niektoré formy pákového efektu dostupného pre hedžové fondy prostredníctvom špeciálnych zmlúv o derivátoch.
“V krátkodobom horizonte to bude trochu žonglérsky čin,” povedal Kher Sheng Lee, spoluriaditeľ ázijsko-pacifickej oblasti a zástupca vedúceho vládnych vzťahov pre organizáciu hedžových fondov Asociáciu alternatívneho investičného manažmentu.
Medzitým kvantové fondy vyvolali kritiku domácich investorov. V septembri populárny ekonóm Ren Zeping vyzval čínsku vládu, aby pozastavila kvantové fondy z dôvodu ich vplyvu na maloobchodníkov a trh ako celok.
“Kvantitatívne obchodovanie sa stalo veľkým kosákom, ktorý zhromažďuje veľké množstvo malých a slabých retailových investorov, čo spôsobuje vážne škody na trhu s akciami A a je veľmi škodlivé z hľadiska ochrany uvedených investorov,” napísal na čínskej blogovacej stránke Weibo.
Vedúci predstavitelia kvantových firiem pôsobiacich v Číne tvrdia, že musia venovať veľkú pozornosť požiadavkám miestnych regulačných orgánov, pričom uvádzajú pokutu 97 miliónov dolárov uloženú výrobcovi trhu Citadel Securities v roku 2020.
Odvolávajú sa však na tlak čínskych termínovaných trhov, aby sa stali ústretovejšími k zahraničným investorom, a tvrdia, že napriek nedávnemu preskúmaniu sú regulačné orgány a tvorcovia politík vo všeobecnosti stále ústretovejší k zahraničným hedžovým fondom.
Burzy v Číne minulý rok oznámili, že sprístupnia ďalšie futures a opčné zmluvy na aktíva, ako sú sójové bôby, biely cukor a arašidové jadrá, medzinárodným investorom s takzvanou licenciou pre kvalifikovaných zahraničných investorov.
„Začíname byť svedkami toho, že regulačné orgány uznávajú, že manažér hedžových fondov hrá na trhu dôležitú úlohu tým, že poskytuje lepšiu likviditu a nižšie transakčné náklady,“ povedala Melody Yang, partnerka právnickej firmy Simmons & Simmons v Pekingu.
Vyplýva to z nového zákona o termínovaných obchodoch a derivátoch prijatých v Číne minulý rok, ktorý štandardizuje pravidlá, ktorými sa riadia čínske termínové trhy na rôznych burzách. Zákon tiež poskytol väčšiu právnu istotu v situáciách, keď si protistrana neplní svoje povinnosti pri obchodovaní s jednotlivými derivátmi.
Yang dodal, že nariadenie možno vnímať ako pozitívny vývoj. „Ak regulátori začnú uznávať zákonnosť niečoho formálnou reguláciou [to], potom . . môže to byť veľmi pozitívny signál pre Čínu.”
Schválenie zákona bolo vnímané ako dôležitý moment pre západných manažérov pôsobiacich v Číne, ktorí sa roky snažili o väčšiu právnu istotu na trhoch s derivátmi.
„Je celkom zrejmé, že legislatíva sa stala liberálnejšou. . . Čína sa otvára,“ povedal generálny riaditeľ multimiliardového kvantitatívneho fondu obchodujúceho v krajine. “Každý nový trh, ktorý sa otvorí a má potenciál, je mimoriadne dôležitý pre veľké firmy, ktoré zúfalo hľadajú peniaze.”
(Pripravené na základe materiálov z Financial Times)