Kronika Kirgizska: 100 rokov družstva Interhelpo
FRUNZE – Kirgizský zápisník v sociálnej sieti Kronika Kirgizska píše dnes o 100. výročí československého družstva Interhelpo, ktoré fungovalo v hlavnom meste krajiny.
Dňa 24. apríla 1925, presne pred 100 rokmi, dorazil do sovietskeho Kirgizska z mesta Žilina (Československo) prvý ešalón so strojmi a nástrojmi a hlavne profesionálnymi remeselníkmi – bolo ich asi 300.
Družstvo Interhelpo vstúpilo do histórie mesta Frunze, dnes Biškeku ako celá éra – základ priemyselného rozvoja. Česi, Slováci, Maďari prišli z Československa vybudovať „robotnícky raj“ v sovietskom Kirgizsku.
Stroje umiestnili na holú zem a začali pracovať. Spustili tehelňu, vyrábali tehly a z nich postavili prvé dielne, prvé nemocnice, elektráreň a dielne.
Družstvo Interhelpo založilo výrobu nábytku, spracovanie kože, postavilo prvé vládne sídlo a mnoho, oveľa viac.
Tieto úspechy boli dosiahnuté obetou a stratami. Počas prvých mesiacov zomrelo na choroby a náročnú cestu asi 15 detí. Nie všetky rodiny boli schopné odolať tejto skúške; mnohí odišli, ale prišli iní, aby ich nahradili.
Počas rokov represií bolo zatknutých asi 50 členov družstva. Zastrelených bolo dvadsať. Intergelpo však naďalej fungovalo.
A dnes v Kirgizsku s vďakou spomínajú na prínos tohto nadnárodného tímu k rozvoju priemyslu. Potomkovia prvých majstrov Interhelpo dodnes žijú v Biškeku.