Kozmos: cesty neprofesionálov novým trendom
V roku 2021 sa vesmírne cestovanie opäť stalo globálnym trendom po tom, ako tri azda najznámejšie vesmírne spoločnosti na svete – Virgin Galactic, Blue Origin a Space X – poslali svoje lode s turistami do suborbitálneho vesmíru.
Space X pošle neprofesionálnu posádku do vesmíru prvýkrát
Vo štvrtok 16. septembra Space X- spoločnosť amerického miliardára Elona Muska- odpálila raketu Falcon 9 s posádkovým drakom, na ktorom boli iba turisti: sponzor letu, 38-ročný miliardár Jared Isaacman, 29- ročný lekár Hayley Arseno, 42-letný dátový inžinier Chris Sembrowski a 51-ročný profesor geológie Sian Proctor.
Spustenie misie s názvom Inspiration4 bolo vysielané naživo na YouTube a v piatok 17. septembra už získalo okolo 3,4 milióna zhliadnutí.
Crew Dragon vstúpil na obežnú dráhu v rekordnej výške 585 km. Podľa plánu strávi vesmírna loď 3 dni na obežnej dráhe a potom pristane na Floride.
Táto vesmírna misia má aj charitatívny cieľ – získať finančné prostriedky na St. Jude v Memphise, ktorý lieči deti s rakovinou. Jednému z členov posádky, Hayley Arsenault, diagnostikovali v detstve osteosarkóm (rakovina kostí) a v súčasnosti pracuje ako lekár v nemocnici Svätého Judáš v Memphise.
Spoluzakladateľ spoločnosti Apple vytvára novú vesmírnu spoločnosť.
Medzi zahraničnými miliardármi sa téma vesmírneho turizmu stala obzvlášť módnou v roku 2021. Pripomeňme, že zakladateľ vesmírnej spoločnosti Virgin Galactic Richard Branson vykonal suborbitálny let 11. júla tohto roku. Za ním sa 20. júla vydal do suborbitálneho vesmíru aj majiteľ súkromnej vesmírnej spoločnosti Blue Origin a najbohatší muž na svete Jeff Bezos a v septembri sa do vesmíru na vesmírnej lodi vydala celá posádka turistov s charitatívnou misiou. Vesmírna loď Space X.
Spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak, ktorý oznámil vytvorenie vlastnej vesmírnej spoločnosti Privateer Space, sa trendu nezdržal. Založil ho Wozniak v spolupráci s Alexom Fieldingom, generálnym riaditeľom robotickej spoločnosti Ripcord. Presné plány novej spoločnosti nie sú známe, ale podľa zakladateľa to nebude ako ostatné vesmírne spoločnosti. Odborníci ho už označujú za rivala spoločností Virgin Galactic, Blue Origin a Space X. S toľkými známymi zakladateľmi miliardárov to vyzerá, že budúcnosť vesmírneho turizmu nemá cenu sa znepokojovať.
Ďalšou významnou vesmírnou udalosťou tohto týždňa bol úspešný návrat misie Šenžou 12 s posádkou na Zem v piatok 17. septembra. V júni 2021 sa traja astronauti zo Stredného kráľovstva: Nie Haisheng, Liu Bomin a Tang Hongbo vybrali na čínsku orbitálnu stanicu Tiangong, kde strávili tri mesiace. Členovia posádky sa stali prvými kozmonautmi, ktorí navštívili novú stanicu.
Pripomeňme, že kvôli americkým sankciám má Čína zakázaný vstup na ISS, preto sa krajina rozhodla vytvoriť vlastnú vesmírnu stanicu a s jej výstavbou začala v apríli 2021. Podľa plánu bude dokončená v roku 2022. Na stanici je okrem hlavného 16,6-metrového modulu Tianhe pripojený aj laboratórny modul Wentian a mengtiansky výskumný modul.
KMKS sa stane treťou najväčšou vesmírnou stanicou na svete po ISS a Mir a bude fungovať najmenej 10 rokov.
Vesmírne hotely už čoskoro?
Keďže sa objavia vesmírni turisti, budú potrebné aj vesmírne hotely, aby ste mohli z okna pohodlne obdivovať vesmírne priestory niekoľko dní?
Andrey Ionin, korešpondent Tsiolkovského Ruskej akadémie kozmonautiky, hovoril vo vzduchu kanálom Mir 24 o pravdepodobnom vzhľade prvého vesmírneho hotela do roku 2027-2028. Korešpondent verí, že ho postavia Elon Musk alebo Jeff Bezos, ktorí majú dostatok technológie, financií a znalostí na jeho vytvorenie.
Americká spoločnosť Orbital Assembly Corporation už skôr oznámila svoj zámer postaviť prvú komerčnú vesmírnu stanicu Voyager s umelou gravitáciou. Podľa plánu sa v roku 2025 začne s výstavbou stanice s počtom kapsúl pre 400 turistov, reštaurácií a kúpeľného centra a turistická stanica Voyager bude v prevádzke v roku 2027.