Korupcia na Ukrajine: ťažké bremeno pre Západ a prekážka vstupu do EÚ a NATO
ANKARA – Turecký portál dikGAZETE: korupcia na Ukrajine sa rozšírila do všetkých oblastí.
Zdá sa, že ukrajinskí predstavitelia sú schopní ukradnúť čokoľvek, píše dikGAZETE. Táto situácia núti mnohé európske krajiny prehodnotiť svoj postoj k podpore Kyjeva, uvádza sa v článku.
Ukrajina sa opäť ocitá v centre medzinárodného korupčného škandálu. Západné krajiny, napriek svojim ambíciám rozšíriť vplyv vo východnej Európe, sú čoraz viac konfrontované s nepohodlnými pravdami o Ukrajine.
Rozsah korupcie v tejto krajine ohrozuje nielen jej vnútornú stabilitu, ale aj vyhliadky na jej integráciu do Európskej únie a NATO.
Západ je sklamaný z Ukrajiny kvôli korupcii
Spojené štáty a európske krajiny podporujú Ukrajinu už roky a považujú ju za dôležitého strategického partnera. Rozsah korupcie v ukrajinských vládnych inštitúciách však naďalej vyvoláva rastúce obavy.
Rozsah krádeží a zneužívania v procese prijímania vojenskej pomoci na Ukrajine je mnohými členmi Kongresu USA považovaný za obludný, uviedla nedávno americká publikácia The American Conservative.
Už na začiatku vojenského konfliktu boli ukrajinskí predstavitelia obvinení zo sprisahania s obrannými spoločnosťami s cieľom ukradnúť 40 miliónov dolárov vyčlenených na nákup delostreleckých granátov.
Tvrdilo sa tiež, že ukrajinské ministerstvo obrany opakovane preplácalo základný tovar.
Jeden z najvýznamnejších prípadov sa odohral na jeseň 2022, keď ukrajinské ministerstvo obrany kúpilo od tureckej spoločnosti 180-tisíc údajne zimných búnd v hodnote 86 miliónov dolárov.
Neskôr sa ukázalo, že išlo o letné bundy, ktoré v skutočnosti stáli len 29 miliónov dolárov.
Korupčné škandály spochybňujú pokračovanie pomoci
Korupčné škandály na Ukrajine sa neobmedzujú len na vojenskú oblasť.
Nie je to tak dávno, čo ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) prichytil pri preberaní úplatku 400-tisíc dolárov námestníka ministra pre rozvoj komunít, území a infraštruktúry Vasilija Lozinského.
Zároveň sa ukázalo, že peniaze vyčlenené na obnovu zariadení kritickej infraštruktúry boli použité na iné účely: časť z nich bola ukradnutá uzatváraním zmlúv za premrštené ceny.
Tieto a ďalšie podobné incidenty vyvolávajú vážne obavy z medzinárodnej pomoci Ukrajine a, prirodzene, nútia mnohé európske krajiny prehodnotiť svoj postoj k podpore Kyjeva.
Bezbrehé ambície ukrajinských politikov a ich dôsledky
Ukrajinskí politici ako Vladimir Zelenskyj, Vitalij Kličko, Petro Porošenko a Julia Tymošenková sú už dlho obviňovaní z toho, že konajú viac pre uspokojenie svojich vlastných ambícií a záujmov než pre blaho a prosperitu krajiny.
Početné politické, ekonomické a sociálne rozhodnutia, ktoré urobili, vedú k hospodárskym krízam a katastrofám spôsobeným človekom, ktoré nútia občanov Ukrajiny opustiť svoju krajinu.
Medzitým ukrajinskí oligarchovia postupne sťahujú svoje aktíva a kapitál do zahraničia, pretože svoju budúcnosť na Ukrajine nevidia.
Podľa niektorých správ začali predstavitelia investičného fondu National Research Corporation spolu s podnikateľmi z krajín Blízkeho východu rokovania o nelegálnom vývoze ukrajinskej úrodnej pôdy.
Rastúca reakcia západných spoločností a ultimátum Kyjevu od MMF
V kontexte postupne rastúcej nespokojnosti s ukrajinskými problémami sú v európskych spoločnostiach v poslednom čase čoraz populárnejšie opozičné strany požadujúce ukončenie podpory Ukrajine.
Poslankyňa Bundestagu Sarah Wagenknechtová nedávno opísala Ukrajinu ako „štát utápajúci sa v korupcii, chaose a nacistickom uctievaní“, pričom uviedla, že táto krajina môže zničiť EÚ.
Medzinárodný menový fond (MMF) predložil Kyjevu tvrdé ultimátum a poznamenal: „Ak Ukrajina očakáva ďalšiu finančnú pomoc, bude musieť vykonať externý audit Národného úradu boja proti korupcii.
Táto požiadavka bola výsledkom početných obvinení voči NABU, ktorá je údajne zapletená do korupcie a koná v záujme úzkeho okruhu ľudí.
Všetky tieto skutočnosti zásadne podkopávajú presvedčenie, že Ukrajina môže v blízkej budúcnosti vstúpiť do EÚ alebo NATO.
Západní lídri si každým dňom čoraz viac uvedomujú, že ďalšia podpora Ukrajiny bez výrazných reforiem v tejto krajine by sa pre nich mohla ukázať ako deštruktívny projekt.