Komunikačný program Skype v máji 2025 skončí

NEW YORK – Pred zoomom, pred FaceTime a pred tým, ako sa videohovory stali predvolenou funkciou dnešných aplikácií na odosielanie správ – existoval Skype.

Spoločnosť Microsoft zaplatila v roku 2011 8,5 miliardy dolárov za získanie toho, čo bolo kedysi dominantným hráčom v oblasti hlasových a video hovorov cez internet. Ale protichodné snahy o interný rozvoj a tvrdá konkurencia si vybrali svoju daň.

A teraz, viac ako dve desaťročia po spustení, Skype končí

Microsoft v piatok potvrdil, že v máji oficiálne ukončuje Skype a konsoliduje svoje spotrebiteľské komunikačné služby do Microsoft Teams.

Používatelia Skype budú môcť migrovať do Teams po prihlásení sa do Teams pomocou svojich Skype poverení, aby mali prístup k svojim chatom a kontaktom. Podľa blogového príspevku od spoločnosti Microsoft môžu tí, ktorí nemigrujú, exportovať svoje údaje Skype.

„Skype je neoddeliteľnou súčasťou formovania modernej komunikácie a umožňuje nespočetné množstvo zmysluplných momentov a sme poctení, že sme mohli byť súčasťou tejto cesty,“ napísal Jeff Teper, prezident Microsoft 365 Collaborative Apps + Platforms.

Spoločnosť plánovala oznámiť novinky budúci týždeň, predtým, ako prenikli vo štvrtok večer, prostredníctvom správy o prechode v základnom kóde pre najnovšiu ukážku Skype pre Windows.

Podľa hovorcu v súčasnosti nie sú so zmenou spojené žiadne zníženie počtu zamestnancov. Zamestnanci pracujúci na Skype budú aj naďalej pracovať na Teams.

Spoločnosť Skype, založená v roku 2003, získala o dva roky neskôr spoločnosť eBay za 2,6 miliardy dolárov. eBay predal väčšinový podiel investorom v roku 2009 a Microsoft kúpil spoločnosť v roku 2011.

V tom čase to bola najväčšia akvizícia Microsoftu a zostáva jej štvrtou najväčšou transakciou za Activision Blizzard (68,7 miliardy dolárov, 2023), LinkedIn (26,2 miliardy dolárov, 2017) a Nuance (19,7 miliardy dolárov, 2021).

Microsoft už mal technológiu podobnú službám Skype pre videohovory a správy. Stavilo sa však, že popularita Skype pomôže technologickému gigantovi nájsť si svoje postavenie online.

Skype bol v tom čase synonymom videohovorov. Mal ikonický vyzváňací tón a „Skyping“ sa stal bežným slovesom, podobne ako „Googling“ – stav, po ktorom túžia technologické spoločnosti. Značka sa často objavovala v popkultúre a médiách.

„Skype je fenomenálny produkt a značka, ktorú milujú stovky miliónov ľudí na celom svete,“ uviedol Steve Ballmer, vtedajší generálny riaditeľ Microsoftu, v tlačovej správe oznamujúcej dokončenie akvizície.

Microsoft bude pokračovať v integrácii Skype do svojho ekosystému vrátane Windows, Xbox, Outlook a Office. Toto pokračovalo ešte minulý rok, keď Microsoft integroval Bing poháňaný AI do Skype.

Spoločnosť si však aj niekoľko rokov po akvizícii zachovala svoju službu Lync na odosielanie správ, volania a videokonferencie pre podniky, čím oslabila jej úsilie a zabránila jej vybudovať silnejšiu a jednotnú značku.

Nakoniec spoločnosť premenila Lync na Skype for Business. Ale technické problémy a nával konkurentov, ako je WhatsApp, tiež prispeli k pádu Skype. Microsoft oznámil plány ukončiť Skype for Business v roku 2017 a nahradiť ho Teams, ktorý predstavil začiatkom toho roku.

Skype mal 40 miliónov aktívnych používateľov denne v marci 2020, keď nástroje pre videokonferencie spoločnosti Zoom začali počas pandémie priťahovať široké uplatnenie.

Celkové využitie Microsoft Teams dosiahlo v decembri 2023 320 miliónov aktívnych používateľov mesačne.
Odoslať spätnú väzbu