Kommersant: Sklady SNŠ sú preplnené kvôli ruskému paralelnému dovozu zakázaných tovarov

MOSKVA – Majitelia skladov v krajinách Spoločenstva  nezávislých štátov zvýšili nájomné o 25-30 %.

Investori sa však neponáhľajú so spustením nových oblastí kvôli pochybnostiam o zachovaní súčasných logistických a prepravných trás.

Zmeny v logistických trasách a nárast paralelného dovozu do Ruska viedli k nedostatku skladov v krajinách bývalého ZSSR, pričom ceny prenájmu sa podľa Kommersantu zvýšili o 25-30 %. Paralelný dovoz je vlastne legálne pašovanie tvaru. Určitý tovar firma do Ruskej federácie nepredáva. Kupuje ho v zahraničí určitá firma, ktorá tento tovar dováža do Ruska. Vyvážajú sa tovary, ktoré susedia s Ruskom a nie sú na ne uvalené sakcie.

Podľa skupiny NF Group nie sú voľné sklady v Gruzínsku, Arménsku, Kirgizsku a Tadžikistane. Najväčšie skladové trhy v Bielorusku a Kazachstane sú obsadené na viac ako 99 %. O niečo viac voľných priestorov je v Uzbekistane a Azerbajdžane – približne 5 % z celkového trhu.

Uvádza sa, že od roku 2022 spoločnosti z Ruska obsadili na post sovietskych trhoch takmer 250 tis. metrov štvorcových skladovej plochy. V nasledujúcich rokoch dopyt pravdepodobne dobehne ponuku, tvrdí Michail Burmistrov, generálny riaditeľ spoločnosti Infoline-analytics.