Kirgizsko: novým prezidentom bude Sadyr Žaparov

BIŠKEK – Prezidentom Kirgizska by mal byť podľa predbežných výsledkov volieb Sadyr Žaparov. Získal približne 80 % hlasov. Informuje o tom Ústredná volebná komisia Kirgizska.

Ďalej nasleduje Adachan Madumarov s 6,58%, zvyšných 15 uchádzačov má od 0,08 do 2,13%. Sadyr Žaparov viedol krajinu po októbrových protestoch niekoľko mesiacov.

Spolu s prezidentskými voľbami v Kirgizsku sa uskutočnilo referendum o forme vlády v krajine. Občania mohli hlasovať za zachovanie parlamentnej republiky, návrat do prezidentskej republiky alebo za oboje.

Ústredná volebná komisia uznala referendum za platné, účasť o 18:00 miestneho času (13:00 stredoeurópskeho času) bola viac ako 33%, s požadovaným minimom 30%. Podľa predbežných údajov prezidentskú formu vlády podporilo viac ako 81% voličov. Za parlamentnú formu politického systému hlasovalo 10,5%.

Kirgizsko, dlhý tvar Kirgizská republika, je vnútrozemský štát v strednej Ázii, hraničiaci na juhovýchode s Čínou, na severe s Kazachstanom, na juhu s Tadžikistanom a na západe s Uzbekistanom. Je bývalou republikou ZSSR a v súčasnosti členským štátom SNŠ. Hlavné mesto Kirgizska je Biškek.

Kirgizsko patrí do kategórie agropriemyselných krajín. Z hľadiska národnej konkurencieschopnosti sa v roku 2019 umiestnil na 96. mieste na svete.