Kažimír: dnes sa cítime slobodnejší a aj múdrejší

BRATISLAVA –  „Demokracia nie je nikdy hotová vec. Demokracia je niečo, na čom musí národ neustále pracovať. Dôležité je jedno jediné … aby sa demokracia znova stala aktívnym demokratickým procesom, a nie hotovou demokraciou zahrabanou v tovare a zlate,“  Archibald MacLeish. Uvádza to vyhlásenie Národnej banky Slovenska zo 14. 11. 2019.

Anglický originál znie: “Democracy is never a thing done. Democracy is always something that a nation must be doing. What is necessary now is one thing and one thing only… that democracy become again democracy in action, not democracy accomplished and piled up in goods and gold,” Archibald MacLeish.

Slovensko si v nedeľu pripomenie a oslávi tridsiate výročie jedného z  najdôležitejších míľnikov v našej novodobej histórii, ak nie najdôležitejší – Nežnú revolúciu – a Národná banka Slovenska (NBS) bude pri tom. Novembrové udalosti roku 1989 odštartovali demokratizáciu bývalého Československa. Priniesli spoločenskú, politickú a ekonomickú premenu krajiny pre viac ako 15 miliónov ľudí túžiacich po pozitívnej zmene, po lepšom živote.

Vďaka novembru 89 tu dnes všetci stojíme slobodnejší, veselší a (dúfajme, že aj) múdrejší. Uplynulých tridsať rokov je napriek všetkým škrabancom a odreninám naším úspešným spoločným príbehom,“ Peter Kažimír, guvernér NBS.

NBS stála pri všetkých historických zlomoch, a tak sa dnes spoločne obzrime, čo všetko máme od roku 1989 za sebou. Pripomenieme si celý príbeh viacerými spôsobmi.

Počas víkendu budova NBS svetelne ožije v štýle 17. novembra 1989. Zároveň sme pre vás pripravili webovú podstránku www.nbs.sk/november89, na ktorej nájdete jedinečné historické údaje, fotky, štatistiky a prepočty.

Dozviete sa viac o sporožírových účtoch, mladomanželských pôžičkách, Tuzexe a devízových prísľuboch. Nevynechali sme ani bony, vekslákov, ilustrátora a autora korunových bankoviek Albína Brunovského, „Gottwaldovu“ 100-korunáčku, kádrové posudky, pravidelné brigády a povinné štátne oslavy.

Naši experti pre Vás pripravili aj krátku analýzu snažiacu sa zodpovedať  otázku: „Stálo 30 rokov slobody za to?“ Prezradíme len toľko, že stálo.

Z čisto ekonomického pohľadu: životná úroveň sa skoro zdvojnásobila, reálne mzdy stúpli o štvrtinu, väčšina tovarov je dostupnejšia a žijeme o 5 až  7 rokov dlhšie. Stačí to, aby sa naplnili očakávania, ktoré sme mali? Je na každom z nás, či sme s pokrokom spokojní,“ Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS.