Kazašská republika sa vracia k jadrovej energii

Občania Kazachstanu, najväčšieho svetového producenta uránu, v nedeľu v referende hlasovali za výstavbu jadrovej elektrárne.

Realizácia projektu môže byť objednaná v čínskej firme China National Nuclear Corp, kórejskej spoločnosti Korea Hydro & Nuclear Power Co, ruského podniku Rosatom alebo francúzskej  korporácii Electricite de France SA.

Občania Kazachstanu, najväčšieho svetového producenta uránu, podporili výstavbu jadrovej elektrárne v referende, ktoré sa konalo v nedeľu.

Kazašská ústredná volebná komisia v pondelok informovala, že 71 % voličov odovzdalo svoj hlas v prospech plánu vlády postaviť nový reaktor. Volebná účasť bola približne 64 %, čo je výrazne nad hranicou, ktorá je potrebná na to, aby boli výsledky platné, uviedla komisia s odvolaním sa na predbežné počty. Kazachstan, najväčší producent ropy v Strednej Ázii , nepoužíva jadrovú energiu od roku 1999.

Krajina zápasí s nedostatkom elektrickej energie, ktorý je čiastočne poháňaný rastom energeticky náročného odvetvia kryptomien a výpadkami starých elektrární. Podľa ministerstva energetiky má krajina v úmysle do roku 2035 výrazne rozšíriť výrobu elektriny, a to aj prostredníctvom jadrovej energie. Ministerstvo uviedlo, že počiatočný odhad nákladov na jadrovú elektráreň je približne 10 až 12 miliárd USD.

Kazachstanská podpora jadrovej energie podčiarkuje rastúci celosvetový záujem o tento stabilný 24-hodinový zdroj elektriny. Tieto charakteristiky sú dôležité, pretože krajiny na celom svete sa snažia uspokojiť rýchlo rastúci dopyt po elektrickej energii a zároveň znížiť závislosť od fosílnych palív, aby sa znížili emisie CO2.

Podľa prezentácie ministerstva energetiky Kazachstanu zoznam možných staviteľov jadrových elektrární zahŕňa čínsky China National Nuclear Corp, kórejský Korea Hydro & Nuclear Power Co, ruskú korporáciu Rosatom a francúzsku Electricite de France SA.

“Môj osobný názor je, že v Kazachstane by malo fungovať medzinárodné konzorcium pozostávajúce z globálnych spoločností s najpokročilejšími technológiami,” povedal po nedeľnom hlasovaní prezident krajiny Kassym-Žomart Kemelevič Tokajev.

Podľa ministerstva energetiky Kazachstanu zaznamenala krajina na jeseň a v zime minulého roka deficit elektriny vo výške 1,5 GW. Kazachstan kryje deficit nákupom elektriny z Ruska.

Prvým jadrovým reaktorom v Kazachstane bol sodíkom chladený reaktor BN-350 s rýchlymi neutrónmi v jadrovej elektrárni Mangyšlak v Aktau na pobreží Kaspického mora. Výstavba sa začala v roku 1964, keď bol Kazachstan ešte súčasťou ZSSR. Elektráreň prvýkrát vyrobila elektrinu v roku 1973 s výkonom 350 MWe. Okrem toho sa BN-350 využívala aj na výrobu plutónia pre program jadrových zbraní a na odsoľovanie na zásobovanie sladkou vodou.

Okrem energetického reaktora BN-350 má Kazachstan štyri výskumné reaktory, tri na bývalom Semipalatinskom testovacom polygóne pri Kurčatove (IGR, EWG 1 a IVG.1M) a jeden v Alatau, neďaleko bývalého hlavného mesta Almaty (WWR-K. Ďalší výskumný reaktor v Kurčatove v RA s tepelným výkonom 60 MW bol v prevádzke od roku 1989 a v roku 1998 bol demontovaný.

Spoločnosť NAC Kazatomprom JSC je národným prevádzkovateľom Kazachstanu pre dovoz a vývoz uránu, vzácnych kovov a jadrového paliva pre jadrové elektrárne. Od roku 2009 je Kazachstan svetovým lídrom v ťažbe prírodného uránu a Kazatomprom má prednostné právo na rozsiahle zásoby v krajine.

Aktíva národnej atómovej spoločnosti zahŕňajú celý komplex kazašských podnikov zapojených do prednej časti jadrového palivového cyklu – od geologického prieskumu, ťažby uránu a výroby jadrového palivového cyklu až po vedecký výskum a vývoj patentovaných technológií.