Kazachstan si vyberie technológie, dodávateľov výstavby jadrovej elektrárne v roku 2025
ASTANA – Kazachstan rozhodne o spoločnostiach, technológiách a dodávateľoch, ktorí budúci rok postavia jeho jadrovú elektráreň, uviedol kazašský vicepremiér Roman Skľar.
Roman Vasilievič Skľar je kazašský politik a ekonóm, ktorý v súčasnosti pôsobí ako prvý podpredseda vlády januára 2022. Počas svojho pôsobenia bol vo februári 2024 krátko úradujúcim predsedom vlády Kazachstanu.
“V budúcom roku bude v tejto veci jasnejšie, kto budú členovia tohto konzorcia, kedy budú vypracované tieto dokumenty, kedy sa rozhodne o jeho dodávateľovi a projektantovi,” povedal Sklyar na tlačovej konferencii v Astane dnes, v utorok.
Vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti medzinárodným spoločnostiam trvá rok a príprava projektovej a odhadovej dokumentácie rok a pol, až potom sa podľa neho začne výstavba JE.
Občania Kazachstanu, najväčšieho svetového producenta uránu, v nedeľu v referende hlasovali za výstavbu jadrovej elektrárne.
Celkom 71,12 % kazašských občanov, ktorí hlasovali v celoštátnom referende 6. októbra, podporilo plány na výstavbu jadrovej elektrárne (JE) v Kazachstane, uviedol šéf Ústrednej volebnej komisie (CEC) Nurlan Abdirov.
“Počet občanov, ktorí kladne odpovedali na otázku referenda, dosiahol celkový počet 5 561 937, teda 71,12 %,” uviedol Abdirov a zhrnul výsledky referenda na utorkovom zasadnutí ÚVK.
Realizácia projektu môže byť objednaná v čínskej firme China National Nuclear Corp, kórejskej spoločnosti Korea Hydro & Nuclear Power Co, ruského podniku Rosatom alebo francúzskej korporácii Electricite de France SA.
Kazatomprom, národná jadrová energetická spoločnosť, bola založená v roku 1997. Má dohľad nad všetkými jadrovými aktivitami vrátane ťažby, prieskumu a importných/exportných aktivít. Spoločnosť tiež vytvorila silné väzby so zahraničnými jadrovými mocnosťami a spoločnosťou Westinghouse . Dohody sú uzavreté s vládami Ruska, Japonska, Číny, Kanady, Indie a Francúzska. V porovnaní roku 2010 s rokom 2009 vykázala viac ako štyridsaťpercentný nárast produkcie uránu a tridsaťpercentný nárast celkovej produkcie uránu.
Expozícia Kazatomprom na výstave.
Ťažba uránu v Kazachstane má pre národné hospodárstvo značný význam . Do roku 2011 bol Kazachstan považovaný za najväčšieho svetového producenta uránu.
Prieskum uránu v Kazachstane začal v roku 1943. Neskôr, v roku 1970, začala ťažba s pozitívnymi výsledkami, čo viedlo k ďalšiemu prieskumu. Niektoré podzemné bane z 50. rokov 20. storočia zostali, ale sú takmer vyčerpané. V poslednom polstoročí bol Kazachstan hlavným zdrojom uránu pre svetové jadrové programy. Za desaťročie od roku 2001 do roku 2011 sa produkcia uránu v Kazachstane zvýšila o 17 428 ton. Kazachstan má 15 % svetovej produkcie uránu a v roku 2011 bol Kazachstan zodpovedný za 35 % svetovej produkcie. V krajine je 17 uránových baní, maximálna produkcia je však obmedzená na 20 000 ton ročne.
V súčasnosti sa v šiestich provinciách nachádza 50 ložísk. Zodpovednosť za prieskum uránu pripadá na dve dcérske organizácie ministerstva geológie, „Stepgeology“ v severnom Kazachstane a „Volkovgeology“ v južnej časti krajiny. Hoci neexistuje žiadna národne podporovaná elektrická sieť, v severných oblastiach Kazachstanu pochádza elektrina z Ruska a na juhu z Uzbekistanu a Kirgizska.
Prístup Číny k obstarávaniu uránu zahŕňa investície do zahraničných ťažobných operácií. Čínske investície do kazašských baní prispelo k súčasnej pozícii Kazachstanu ako najväčšieho svetového vývozcu uránu.