Kazachstan: nové dôchodkové úspory aj pre firmy
NUR – SULTAN – Obyvatelia Kazachstanu si budú môcť previesť časť svojich dôchodkových úspor do súkromných správcovských spoločností.
Podpredsedníčka Agentúry Kazašskej republiky pre reguláciu a rozvoj finančného trhu Maria Chadžieva hovorila o pravidlách prevodu časti dôchodkového sporenia na súkromnú správu, informovali o tom miestne médiá.
Maria Chadžieva pripomenula, že v roku 2021 dostanú občania Kazachstanu príležitosť previesť časť svojich dôchodkových úspor na správu súkromných trustov investičných spoločností. Za účelom implementácie noriem prijatého zákona bude Agentúra pre reguláciu a rozvoj finančného trhu prijímať normatívne právne akty stanovujúce postup pri prevode dôchodkových aktív. “Občania si budú môcť nezávisle zvoliť správcovskú spoločnosť. Podotýkam, že dôchodkové aktíva budú spravovať spoločnosti, ktoré majú od regulátora licenciu na správu investičného portfólia. Na zaistenie bezpečnosti finančných prostriedkov prevedených na súkromnú správu budú stanovené príslušné regulačné požiadavky,” uviedla Maria Chadžieva počas brífingu v CCS.
Podľa Marie Chadžievovej sa na finančnú stabilitu správcovských spoločností budú vzťahovať regulačné požiadavky: primeranosť vlastného kapitálu, minimálna návratnosť dôchodkových aktív, skúsenosti so správou investičného portfólia (minimálne tri roky), ako aj kvalita a limity finančných nástrojov, do ktorých je možné investovať dôchodkové úspory.
“Správcovská spoločnosť nemá právo zaručiť ziskovosť dôchodkových aktív, ale ak jej skutočná ziskovosť klesne pod stanovenú úroveň, bude musieť tento rozdiel na vlastné náklady vyplatiť vkladateľom. Upozorňujeme, že počas celého obdobia ich budú môcť vkladatelia vrátiť Národnej banke alebo previesť do inej spoločnosti. Toto opatrenie zvýši zodpovednosť správcovských spoločností aj samotných občanov za plánovanie ich dôchodkových dávok, “vysvetlila Maria Chadžieva.
Dôchodkové sporenie je možné prevádzať do súkromných správcovských spoločností a spravovať ich, kým vkladatelia nedosiahnu dôchodkový vek. V prípade potreby budú vkladatelia schopní prevádzať svoje úspory z jednej správcovskej spoločnosti na inú, ale nie častejšie ako raz ročne, uviedla agentúra.
Očakáva sa, že prevod časti dôchodkových aktív na súkromné správcovské spoločnosti posilní inštitucionálny segment investorov a pozitívne ovplyvní vývoj na trhu s akciami v krajine.