Kazachstan: návrat aktív, ktoré zmizli z krajiny

ASTANA – Kazachstan poskytol právnu pomoc 220 investorom, ktorí investovali 2,7 bilióna tenge do ekonomiky krajiny.

Prezidenta krajiny, Kassyma Kemeleviča Žomarta Tokajeva, o tom informoval Generálny prokurátor Berik Asylov. Informujú o tom kazašské médiá.

Informoval aj o výsledkoch medzinárodnej spolupráce pri poskytovaní právnej pomoci a pátraní po zločincoch, ktorí ušli do zahraničia. V mnohých významných trestných prípadoch boli podozriví zadržaní a vrátení do Kazachstanu na účely spravodlivosti.

Generálny prokurátor informoval hlavu štátu, že v otázkach vymáhania majetku sa dosiahlo vzájomné porozumenie s uznávanými medzinárodnými organizáciami vrátane Rady Európy, Interpolu, Organizácie pre ekonomickú spolurácu sa rozvoj (OECD) a Orgnizácie pre bezpečnosť v Európe (OBSE).

Hlava štátu zdôraznila dôležitosť efektívneho využívania „prokurátorského filtra“ pri rozhodnutiach oprávnených orgánov vo vzťahu k investičným projektom. Zároveň sa zameral na potrebu posilniť kontrolu a zodpovednosť týchto orgánov za spoľahlivosť ich údajov o prilákaných investíciách.

Poukázala sa aj na potrebu využívania širokej škály moderných technológií zameraných na vyhľadávanie a vrátenie majetku nezákonne prevezeného do zahraničia.