Kazachstan mení exportné trasy kúpou tankerov

ASTANA – Už skôr, po problémoch s Kaspickou ropovodným konzorciom, krajina oznámila svoj zámer diverzifikovať prepravu.

Kazachstan kupuje tankery na prepravu svojej ropy cez Kaspické a Čierne more, čo je najnovší signál, že najväčší producent ropy v Strednej Ázii hľadá alternatívu k svojmu hlavnému exportnému ropovodu cez Rusko.

Divízia štátnej spoločnosti JSC NC KazMunayGas už kúpila dva tankery s nosnosťou každého 8 000 ton, čo sú pomerne malé plavidlá na štandardy ropného priemyslu,  na prepravu ropy cez Kaspické more, uviedol námestník ministra energetiky Jerlan Akkenženov. Podľa neho sa na prácu v Čiernom mori plánuje získať ďalšie dve plavidlá s nosnosťou 80 000 ton, čo je jedna z najbežnejších veľkostí.

Kazachstan už tento rok vyviezol 300 000 ton ropy cez Kaspické more a cez ropovod Baku-Tbilisi-Ceyhan, ktorý vedie z Azerbajdžanu do Turecka, povedal Akkenženov, pričom tento rok plánuje poslať celkovo asi 1,5 milióna ton. Ide len o malú časť exportu CPC, ktorý k 18. augustu tohto roku podľa internetovej stránky konzorcia predstavoval 40,5 milióna ton prevažne kazašskej ropy. Krajina má tiež možnosť zvýšiť vývoz ropy do Číny na 6,5 ​​milióna ton ročne z 1 milióna plánovaných na prepravu v tomto roku. “Bude to závisieť od ekonomických záujmov výrobcov,” povedal Jerlan Akkenženov. Kazachstan plánuje rozšíriť výrobu paliva v rafinérii Shymkent na juhu krajiny a do roku 2030 „v skutočnosti tam postaví novú rafinériu“, dodal Jerlan Akkenženov.
Projekt podľa neho zdvojnásobí kapacitu na 12 miliónov ton ropy ročne pri odhadovaných nákladoch 5 až 6 miliárd dolárov. Ďalších 500 miliónov dolárov by sa podľa neho mohlo minúť na rozšírenie ropovodu do rafinérie. Podľa Akkenženova sa diskutuje o projekte na odstránenie úzkych miest v ropnej rafinérii Atyrau na západe krajiny, čo by mohlo zvýšiť jej kapacitu o 1 milión ton.
(S použitím materiálov Bloomberg)