Kazachstan: centrálna banka je optimistická

NUR SULTAN – Národná banka Kazachstanu v vidí ekonomický rast krajiny pozitívne. V budúcom roku predpokladá rast. Mal by dosiahnuť 3,7 % až 4,%.  Vyplýva to z jej najnovšej správy Kazašskej národnej banky o menovej politike.

“V roku 2020 sa ekonomický pokles odhaduje na 2,5 – 2,7% reálne. V porovnaní s predchádzajúcimi odhadmi bola prognóza mierne revidovaná smerom nadol na pozadí zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v mnohých regiónoch krajiny, ako aj v dôsledku nižšej skutočnej dynamiky ekonomickej aktivity, ” konštatuje centrálna banka. 
“V strednodobom horizonte, vzhľadom na nízku základňu roku 2020 a postupnú normalizáciu epidemiologickej situácie, príde k oživeniu pozitívneho ekonomického rastu. V roku 2021 bude ekonomický rast 3,7 – 4,0% s miernym spomalením v prvej polovici roku 2022, “ píše sa v správe.
Je potrebné poznamenať, že medzi hlavné riziká prognózy patrí riziko ďalšieho zhoršenia situácie s COVID-19 na pozadí nárastu počtu pacientov a neúčinného používania vakcín, ako aj zodpovedajúce zvýšenie reštriktívnych opatrení v Kazachstane a v zahraničí. “Ďalším rizikom môže byť posilnenie sankčnej rétoriky proti Rusku po voľbách prezidenta USA  Josepha Bidena. Existuje tiež vysoké riziko nerovnováhy v ponuke a dopyte na určitých komoditných trhoch,” uzavrela národná banka.
“Na základe výsledkov z roku 2020 bude ročná inflácia v Kazachstane na úrovni 7,3-7,5%. Mierne zrýchlenie rastu cien nepotravinových výrobkov a platených služieb bude vyvážené spomalením potravinovej inflácie. Rast cien potravín sa spomalí, ale inflačné tlaky zostanú na strane jednotlivých potravinárskych výrobkov. V strednodobom horizonte sa predpokladá postupné spomalenie k hornej hranici cieľového koridoru do konca roku 2021, ako aj tvorba inflácie v rámci neho do konca prognózovaného obdobia, “ tvrdí prognóza Národnej banky Kazachstanu.