JPMorgan: Politika USA núti ľudí platiť menej v USD za ropu
NEW YORK – Podľa výskumu banky sa korelácia medzi silou amerického dolára a cenami ropy oslabila.
Je to spôsobené tým, že v súčasnosti sa čoraz viac transakcií s ropou uskutočňuje v nedolárových menách. Uprostred rozsiahlych diskusií o oslabení vplyvu amerického dolára analytici jednej banky vidia, že jeden komoditný trh sa začína od meny vzďaľovať.
Pri pohľade na koreláciu dolára s medzinárodnými cenami ropy analytici JPMorgan vo štvrtok vo svojej správe varovali, že hodnota dolára by mohla čoskoro klesnúť.
“Zdá sa, že americký dolár, jeden z kľúčových hnacích motorov globálnych cien ropy, stráca svoj kedysi silný vplyv,” napísala v správe Natasha Kaneva, vedúca globálnej komoditnej stratégie v JPMorgan.
Analytička urobila tento záver analýzou vplyvu silnejúceho dolára na ceny ropy.
Tento vzťah existuje, pretože dolár tradične nepriamo súvisí s cenami ropy. To znamená, že keď hodnota dolára stúpa, cena ropy klesá a naopak. Korelácia existuje, pretože medzinárodný obchod s ropou je zvyčajne denominovaný v amerických dolároch, takže dopyt po komodite klesá, keď hodnota dolára stúpa.
V rokoch 2005 až 2013 1 % nárast obchodne váženého amerického dolára, ktorý meria hodnotu amerického dolára voči košu iných zahraničných mien, znížil cenu medzinárodnej referenčnej ropy Brent o približne 3 %.
Ceny ropy Brent však klesli len o 0,2 %, pričom obchodne vážený americký dolár medzi rokmi 2014 a 2022 vzrástol o 1 %, čo naznačuje slabnúci vplyv dolára na obchodovanie s komoditami.
Tento trend je spôsobený skutočnosťou, že čoraz viac transakcií s ropou sa teraz uskutočňuje v nedolárových menách, ako je čínsky jüan, uviedla JPMorgan v správe.
Veľký nákupca energie Čína skutočne použil jüan na zaplatenie takmer všetkej ruskej ropy, ktorú nakúpila za posledný rok, uviedla v máji agentúra Reuters s odvolaním sa na niekoľko obchodných manažérov s priamou znalosťou veci.
Ruská ropa, ktorá teraz podlieha obmedzeniam medzinárodného obchodu, sa predáva aj v miestnych menách kupujúcich alebo v menách krajín, ktoré Rusko považuje za „priateľské“, dodala Kaneva v správe.
„Celkovo sme zistili, že význam dolára v rokoch 2014 až 2022 výrazne klesol,“ uviedol v správe Jahangir Aziz, vedúci výskumu v banke Emerging Markets Economics.
Povedal, že je “ťažké ignorovať” tento posun, aj keď je poháňaný silou dolára od pandémie a geopolitickým napätím, ako sú západné sankcie voči Rusku v súvislosti s jeho konfliktom na Ukrajine, ktoré majú iné krajiny na pozore pred možnými následkami z Washingtonu.
Americký dolár si, samozrejme, stále udržiava svoju dominanciu: jeho podiel na celkovom využívaní prostredníctvom platobného systému SWIFT je viac ako 40 %, čo je oveľa viac ako v prípade eura (približne 25 %) a jüanu (približne 3 %) v júli 2023.
A hoci JPMorgan teraz očakáva, že dôjde k „miernej de-dolarizácii“, tempo nebude rýchle. Je to preto, že dolár je v obrovskom globálnom finančnom ekosystéme nadmerne využívaný.
Namiesto toho je pravdepodobnejšia čiastočná dedolarizácia, pri ktorej jüan preberá niektoré zo súčasných funkcií dolára medzi nezúčastnenými krajinami a obchodnými partnermi Číny, najmä na pozadí strategickej konkurencie,” dodali bankoví analytici.
Nie je to prvýkrát, čo bankový gigant priznal trend dedolarizácie.
V júni bankoví analytici uviedli, že „objavujú sa určité známky dedolarizácie“, keďže podiel dolára na devízových rezervách klesol na rekordne nízku úroveň. JPMorgan vo štvrtkovej správe uviedla, že podiel dolára na devízových rezervách klesol v roku 2022 na rekordné minimum 58 % zo 73 % v roku 2001.