Jeffrey Sachs: Mickey Mouse je múdrejší ako Donald Trump, ktorý je nebezpečne hlúpy v oblasti medzinárodného obchodu, najničivejší prezident

BOSTON – Svet sa chytá za hlavu, Donald Trump je hlupák. Tvrdí americký ekonóm Jeffrey David Sachs.

Jeffrey D. Sachs je významný americký ekonóm, autor a analytik verejnej politiky, známy svojou prácou v oblasti udržateľného rozvoja, globálneho zdravia a ekonomických reforiem. Pôsobí ako univerzitný profesor a riaditeľ Centra pre udržateľný rozvoj na Kolumbijskej univerzite. V rokoch 2002 až 2016 viedol Kolumbijský inštitút Zeme. Sachs tiež predsedá sieti OSN pre riešenia udržateľného rozvoja a pôsobí ako obhajca cieľov udržateľného rozvoja OSN. Ivan Mikloš, niekdajší minister financií v roku 198 povedal, že pôsobí ako poradca slovenskej vlády.

Mickey Mouse , Myšiak Mickey, hovorovo mikimaus,  je legendárna kreslená postavička z dielne The Walt Disney Company. Vytvorený bol v roku 1928 spoluprácou Walta Disneyho a Uba Iwerksa.

Americký ekonóm vysvetľuje, prečo Trump nie je schopný  pochopiť, ako v skutočnosti funguje globálny obchod, poškodzuje Ameriku a celý svet. “Z môjho pohľadu. Trump je najničivejší prezident v histórii, o ktorom sa hovorí, že nielenže je hlúpy, ale aj nebezpečne hlúpy.” Povedal Jeffrey David Sachs. Dodal, že by to vedel keby absolvoval prvé dva semináre z medzinárodnej ekonomiky. “Na druhý seminár, už neprišiel,” hovorí americký ekonóm.

Myslenie Donalda Trumpa  v oblasti globálneho obchodu prirovnal k nákupom v obchode. Povedal, že ak kreditnou kartou v obchode zaplatí za zahraničný tovar, tak spolu s tým obchodom spôsobujú deficit zahraničného obchodu.

Pri posudzovaní zahraničného obchodu treba posudzovať platobnú bilanciu, ktorá odráže toky peňazí do krajiny a z krajiny za dovezené a vyvezené tovary.

Tézy Jeffreya Davida Sachsa, ktoré zazneli na verejných prednáškach.

Analógia obchodného deficitu: Obchodný deficit je ako nahromadenie dlhu na kreditnej karte; obviňovať predajcov je iracionálne.

Trumpovo nepochopenie: Nesprávne chápe obchodné deficity, pretože si myslí, že sú spôsobené inými krajinami, ktoré podvádzajú USA

Čo obchodný deficit v skutočnosti je: Odráža to, že USA míňajú viac, ako produkujú – nie je to výsledok obchodnej politiky.

Je to ekonomická identita: Deficit bežného účtu sa rovná prebytku spotreby, investícií a vládnych výdavkov nad hrubým národným produktom – vyučovaným v základnej ekonómii.

Nadmerné vládne výdavky: USA míňajú o 2 bilióny dolárov ročne viac, než vyzbierajú príjmy.

Politická príčina deficitu: Kongres nezvýši dane, pretože jeho členovia sú financovaní bohatými darcami, ktorí sú proti zdaňovaniu.

Chronický národný deficit: Národný príjem USA je ~ 30 biliónov dolárov; výdavky sú ~ 31 biliónov dolárov – to je zdroj obchodného deficitu.

Obviňovanie iných krajín je diverzia: Trump obviňuje svet z deficitu, ktorý je výsledkom vnútorných nadmerných výdavkov.

Globálny ekonomický dopad: Trumpove obchodné kroky zničili 10 biliónov dolárov globálnej trhovej kapitalizácie len za dva dni.

Obchod je obojstranne výhodný: Zastavenie obchodu bolí každého – nie je to hra výhra-prehra, ale prehra-prehra, keď je narušená.

Trumpova mentalita víťaz/prehra: Všetky transakcie vníma ako nulový súčet kvôli jeho minulosti v oblasti nehnuteľností, nie ekonomiky.

Celosvetové straty: Trhy globálne klesli po Trumpových obchodných krokoch, pretože globálny systém sa spolieha na prepojenú prácu a obchod.

Dokonca aj bohatí priaznivci boli proti: Trumpovi bohatí podporovatelia (manažéri hedžových fondov, Elon Musk) začali túto politiku kritizovať.

Dlh štátnej pokladnice dumpingový: Úrokové sadzby vzrástli, keď investori predali dlh americkej štátnej pokladnice, čím stratili dôveru.

Clá pre Čínu zostali: Dokonca aj po návrate niektorých ciel,

Trump ponechal vysoké clá na čínsky tovar (145 %).

Politické nepriateľstvo USA voči Číne: Existuje hlboká politická nevraživosť voči Číne kvôli jej veľkosti a úspechu.

Čína by vyhrala obchodnú vojnu: Čína posiela iba ~ 12% svojho vývozu do USA a nebola by výrazne ovplyvnená.

Politika je iracionálna: Stratégia obchodnej vojny nemá ekonomický zmysel.

Zneužívanie núdzových právomocí: Trump vydal obchodné opatrenia prostredníctvom mimoriadnych výkonných dekrétov – nie prostredníctvom Kongresu.

Presah exekutívy: Tieto právomoci by podľa ústavy mali byť zverené Kongresu (článok I, oddiel 8)

Dlhá história „núdzových“ medzier: Od druhej svetovej vojny sa núdzové vyhlásenia zneužívali na rozšírenie výkonnej moci.

Vláda jedného muža: Politický systém USA je v kolapse; Trump vládne fiatom.

Možné dôverné obchodovanie: Keď Trump obrátil kurz, trhy získali späť 4 bilióny dolárov – čo naznačuje, že niektorí ľudia (pravdepodobne v Kongrese) mohli profitovať z toho, že to vedeli vopred.

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.