Jeden povedal, že počul ako druhý vraj povedal, že tretí mu vraj, či asi o niečom a niekom porozprával
BRATISLAVA – Za posledný rok sa môžeme v médiách dozvedieť o mnohých podozreniach z trestných činov korupcie. Sú založené na novom inštitúte – kajúcnik.
Treba si pripomenúť, že kvôli identifikácii trestného činu je potrebný dôkaz. Právnik Peter Šamko pre niekoľkými rokmi napísal odborný článok Nezákonné a nepoužiteľné dôkazy.
Zacitujme ho:
Trestný poriadok v ustanovení § 119 ods. 2 Tr. por. rozoznáva pojmy „dôkaz“ a „dôkazný prostriedok“. Dôkazný prostriedok je prostriedok využívaný orgánmi činnými v trestnom konaní, stranami v konaní pred súdom a súdom pri poznávaní skutočnosti, ktorá je predmetom dôkazu. Dôkazom je potom priamy poznatok, ktorý bol získaný z dôkazného prostriedku pri dokazovaní (napríklad dôkazným prostriedkom je výsluch obvineného a dôkazom je obsah výpovede obvineného).
Podľa § 119 ods. 2 Tr. por. za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa Trestného poriadku alebo podľa osobitného zákona. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že podstatou dokazovania je jeho zákonnosť, nakoľko za dôkaz v trestnom konaní môže slúžiť len to čo sa získalo z dôkazných prostriedkov v zmysle Trestného poriadku, respektíve podľa osobitného zákona. Na strane druhej, predmetné ustanovenie neumožňuje vylúčiť uplatnenie žiadneho dôkazného prostriedku získaného v súlade so zákonom.”
Autor cituje renomovaného českého právnika:
V praxi sa spravidla používa päť kritérií zákonnosti dôkazu, ktoré sformuloval Bohumil Repík (Repík, B.: Procesní důsledky porušení predpisu o dokazovaní v trestním řízení. Bulletin advokacie, 1982) a to:
1/ či bol dôkaz získaný z prameňa, ktorý stanoví prípadne pripúšťa zákon,
2/či bol dôkaz získaný a vykonaný procesným subjektom k tomu zákonom oprávneným,
3/či bol dôkaz získaný a vykonaný v tom procesnom štádiu, v ktorom je príslušný procesný subjekt podľa zákona oprávnený vyhľadávať a vykonávať dôkazy v procesnom zmysle, t. j. také dôkazy, ktoré môžu byť podkladom pre rozhodnutie v trestnom stíhaní najmä pre rozhodnutie súdu,
4/ či sa získaný a vykonaný dôkaz týka predmetu dokazovania v danom procese, t. j. či sa týka skutku o ktorom sa vedie konanie prípadne otázok, o ktorých je potrebné podľa zákona v súvislosti s týmto skutkom rozhodovať,
5/ či bol dôkaz získaný a vykonaný spôsobom, ktorý stanovuje, prípadne pripúšťa zákon.
Dôkazy, ktoré majú určité vady môžu byť absolútne neúčinné, t. j. ide o dôkazy vykazujúce podstatné vady, ktoré nie je možné napraviť a spôsobujú absolútnu nepoužiteľnosť dôkazu v trestnom konaní (napríklad dôkaz získaný nezákonným donútením, vykonanie domovej prehliadky bez príkazu súdu a podobne) alebo relatívne neúčinné, t. j. ide o dôkazy, ktoré vykazujú odstrániteľné vady a ktoré spôsobujú nepoužiteľnosť dôkazu len do doby, kedy je takáto vada odstránená (napríklad výsluch svedka viazaného povinnosťou mlčanlivosti, ktorý bol zbavený mlčanlivosti až dodatočne po vykonaní výsluchu). Podstatným kritériom prípustnosti dôkazu v konaní pred súdom je zákonnosť získania dôkazu.
V slovenských prípadoch vystupujú ako svedkovia ľudia, ktorí sú sami obvinení z trestných činov. To čo robia, vyvoláva úvahu o tom, že svedčia o niekom len kvôli tomu, aby si znížili očakávaný trest. Medzi štátom a obvineným vzniká obchod. Ja niečo na niekoho poviem, a budem mať z toho úžitok. Niekto by si mohol myslieť, že je to vlastne korupcia zo strany štátu, prezentovanom vyšetrovateľmi a súdmi. Výpovede tohto typu možno parafrázovať nasledovným výrokom:
“Jeden povedal, že počul ako druhý vraj povedal, že tretí mu vraj, či asi o niečom a niekom porozprával.”
To vytvára domino efekt, že každý kto je vo vyšetrovacej väzbe, rozpráva o tom, o čom neexistujú vecné dôkazy. O odovzdávaní úplatkov nie je fotografia, video, alebo zvuková nahrávka. Obvinenie nie je založené ani len na analýze pohybu finančných prostriedkov na účtov.
Pripomeňme si. Na nezistenom mieste a v nezistenom čase. Avšak sofistikovane!
Je veľmi ľahko operovať s týmito tvrdeniami v stave právneho nevedomia novinárov vo verejnom priestore. Médiá vytvárajú spätnú väzbu. Niektorí autori vyššie uvedeného výroku v svojich výpovediach uvádzajú, že o podozrivých sa dozvedeli z médií. Neverejným tajomstvom je to, že výmysel založený na klebete, sa môže stať dôkazom.
Právnici upozorňujú na to, že médiá ovplyvňujú rozhodnutia súdov. Advokátka Jitka Hasíková napísala odborný článok Ovplyvňovanie svedeckej výpovede zverejnenými informáciami.
Zacitujme ju: “Pokiaľ je svedok pod vplyvom zverejňovaných informácií vzťahujúcich sa na vec, je vysoko pravdepodobné, že jeho výpoveď bude poznačená medializovanými skutočnosťami. Z pohľadu spravodlivosti konania je bez významu, či pôjde o prispôsobenie jeho výpovede smerom k očakávaniu verejnosti alebo zosúladenie výpovede s obsahom toho, čo už odznelo. Ani v jednom ani v druhom prípade svedok nebude vypovedať o tom, čo on sám vedel. ”
Reálny obsah slova “kajúcnik” nezodpovedá jeho definícii tak, ako ho používa katolícka cirkev. Ľudia sa kajajú z hriechov dobrovoľne. Aby im bolo odpustené. “Kajúcnik” hovorí o hriechoch iných, hoci nebol svedkom hriechov iných. Hovorí, aby si znížil trest kvôli vlastným hriechom. S týmto faktom by sa mali vysporiadať vyšetrovatelia, súdy, ale aj prokuratúra. Je to kvôli tomu, aby nepodľahli propagandistickým politickým fámam.
Ako definovať fámu? Podľa renomovaných sociológov Gordona Willarda Allporta a Lea Postmana v článku v renomovonom americkom časopise Public Opinion Quaterly. “An Analysis of Roumors” napísali: “Fáma je informácia, ktorá sa týka aktuálnych udalostí, ktorej sa má veriť a tiež sa šíri od osoby k osobe ústne. Neobsahuje údaje, podľa ktorých by sa dala posúdiť je pravdivosť .” Kto by potreboval presne citovať: Public Opinion Quarterly, Volume 10, Issue 4, WINTER 1946, Pages 501–517, https://doi.org/10.1093/poq/10.4.501 Published: 01 January 1946.
Preto je vhodné vymeniť pojem “kajúcnik” za pojem “klebetník”. Slovo dôkaz je v prípadoch “klebetníkov” lepšie vymeniť za slová “fáma”, alebo “klebeta.” Výpovede tohto typu sú ohováraním.
Pripomeňme si ešte raz. Na nezistenom mieste a v nezistenom čase. Avšak sofistikovane! A ústne!