JD.com predstavil jazykový model ChatRhino

PEKING – Čínsky internetový predajca JD.com Inc. predstavil na svojom technologickom summite JDDiscovery veľký jazykový model ChatRhino.

Je určený na prácu s umelou inteligenciou (AI), uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

ChatRhino má 100 miliárd parametrov a je určený na riešenie problémov v odvetviach, ako je maloobchod, logistika, financie a zdravotníctvo. Predchádzajúce modely spoločnosti – K-PLUG a Vega – mali 1 mld. a 10 mld. parametrov.

V prvej fáze bude maloobchodný predajca využívať nový model pre svoje vlastné potreby vrátane oblastí elektronického obchodu, logistiky a marketingu a v prvej polovici roka 2024 ho sprístupní firemným zákazníkom, píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na Cao Penga, predsedu technologického výboru spoločnosti JD.com a prezidenta spoločnosti JD Cloud.

“Chceme využiť náš model na vytváranie hodnoty v podnikaní. Nemali by sme používať modely AI len na chatovanie a kreslenie,” cituje agentúra Cao Penga.

Denník Financial Times deň predtým informoval, že americká spoločnosť Meta sa pripravuje na vydanie komerčnej verzie modelu AI LLaMA.

Medzitým spoločnosť Alibaba Cloud, ktorú vlastní Alibaba Group Holding, v apríli predstavila jazykový model Tongyi Qianwen. Spoločnosť SNBC túto technológiu označila za analógiu populárneho chatbota ChatGPT.