Bielorusko: nové firmy v Hi-Tech Park v Minsku

MINSK – Bieloruský Hi-Tech Park (HTP) zaregistroval 33 nových  spoločností.

Rozhodla o tom Dozorná rada HTP Informovala o tom tlačová služba HTP. Viac informácií o parku nájdete tu.

Nováčikovia zastupujú rôzne oblasti odbornosti vrátane vývoja mobilných aplikácií a webových platforiem, medicíny, fintech, e-commerce, logistiky, herného priemyslu, poľnohospodárstva, elektriny, elektroniky, ochrany životného prostredia, baníctva a ďalších.

Sú medzi nimi spoločnosti so zahraničným kapitálom, ktoré založili predstavitelia Moldavska, Estónska a Spojených arabských emirátov.

Jedným z najpozoruhodnejších nováčikov je spoločnosť Medict Platform. Vyvíja hardvérový a softvérový komplex na ovládanie zariadení na operačných sálach a na dokumentovanie operácií (komplex Sirius), elektronický počítač Sirius. Riešenie umožní vizualizáciu všetkých procesov počas operácií, zobrazovanie výskumných dát (MR, ultrazvuk a pod.) na monitoroch operačných sál, ovládanie vybavenia operačných sál vrátane osvetlenia, chirurgických lámp, medicínskych transformátorov, časovačov a stopiek počas operácie.

Ďalší nováčik plánuje finalizovať vlastný produkt – monitorovací systém Forest Guard na včasnú detekciu lesných a krajinných požiarov. Softvérový a hardvérový komplex kombinuje vybavenie strojového videnia, serverovú platformu, systémový softvér a špecializovaný softvér, geografický informačný systém, bezpečnostné nástroje a kanály na prenos dát.

V Hi-Tech Parku sídli viac ako 1000 spoločností.

Hi-Tech Park vznikol v roku 2005 a je považovaný za vedúci IT klaster v strednej a východnej Európe s najlepšími podmienkami pre zakladanie a rozvoj podnikania.

Pripomeňme si niektoré tituly médií „Silicon Valley of Eastern Europe“ , „Svetové vývojové centrum AI“ , „Raj pre programátorov“ . to sú len niektoré z hodnotení Bieloruska od najvýznamnejších zahraničných masmédií, akými sú The Wall Street Journal, Forbes, Financial Times.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com.