Javlinskij: vyšetrovania Navaľného sú nezmysel, len podnecujú triedne spory, fašizmus a populizmus
MOSKVA – Grigorij Javlinskij tvrdí, že vyšetrovania Alexeja Navaľného vedú k podnecovaniu myšlienky triedneho boja a nemajú žiaden význam. Túto myšlienku zverejnil na svojej stránke v článku Bez putinizmu a populizmu, ktorý nájdete tu.
“Navaľného vyšetrovanie, bohužiaľ, nemalo a nemôže mať pre spoločnosť praktické výsledky. Všetci exponovaní zostávajú na svojich miestach a so svojimi peniazmi. Nejde ani tak o dlhoročnú tradíciu krádeží pri moci, ale o to, že počas deväťdesiatych rokov bol vytvorený systém, ktorý je v protiklade s existenciou nezávislých súdov, nezávislých médií, skutočného parlamentu a spravodlivých volieb v krajine. A bez kategorického oddelenia majetku a podnikania od úradov, bez oddelenia právomocí je boj proti korupcii nemožný,” napísal Grigorij Javlinskij.
Preto je hlavným spoločensky významným účinkom Navaľného „odhaľujúcich“ filmov podnecovanie primitívneho sociálneho konfliktu. Nič nové pod slnkom. Spomeňme si na rok 2003 a na prípad Yukosu a Chodorkovského. Podnecovanie triedneho populizmu v Rusku, vyvolávanie primitívnych stretov medzi chudobnými a bohatými, nepovedie k ničomu dobrému,” napísal Grigorij Javlinskij.
Javlinskij tvrdí, že demokraticky naladení občania nemajú s Navaľným spoločnú cestu. Napísal, že jeho politika “privedie k strachu a represiám.”
“Skutočný boj s korupciou – to nie je filmovanie palácov úradníkov čo si nakradli, ale politický boj za nový ruský štát,” napísal ekonóm. Zakladateľ politickej strany Jabloko (Jablko) vytýka Alexejovi Navaľnému populizmus a nacionalizmus.” Svoj názor podporuje citovaním výroku publicistke Valérie Novodvorskej: “Navaľnyj môže byť budúcim lídrom davov, ktoré stratili rozum, a dokonca s nacistickou orientáciou.”
Grigorij Alexejevič Javlinskij (1952) sa narodil vo Ľvove. Spolu s Michailom Zadornovom a Alexejom Michailovom vypracovali ešte v čase ZSSR reformu sovietskej ekonomiky, ktorá ju mala premeniť na trhovú. Niesla názov 400 dní dôvery. Neskôr ju dostal prvý ruský prezident Boris Jeľcin pod názvom “500 dní.” Ako najlepší vzor považovali Japonsko.
.