Já jsem agent SíAjEj, jsem nebezpečnej a jsem zlej

Americká ústredná spravodajská služba (CIA) dnes predstavuje najväčšiu tajnú veľmocenskú mašinériu na svete. Jej výdavky ročne predstavujú asi 750 miliónov amerických dolárov. Tak kedysi, pred 35 rokmi písala o CIA Českolsovenská tlačová kancelária (ČSTK).

Hlavný stan CIA je 15 kilometrov od Washingtonu v obci Langley. Celkom zamestnáva  16 500 osôb, z nich asi pracuje 5000 v zahraničí.  Polovica pracovníkov má vysoké vedecké osobnosti.  CIA zamestnáva bádateľov a inžinierov, ktorí konštruujú špionážne družice a elektronické odpočúvacie zariadenia. vydržuje žoldnierske jednotky, špekuluje na burze, financuje kongresy a na´dácie. Riaditeľa CIA menuje prezident Spojených štátov.

CIA bola už od svojho zrodu zapletená do radu podvratných akcií na celom svete. Keď v roku 1947 prezident Truman CIA zriaďoval, mala za úlohu hlavne zhromažďovať tajné správy, vyhodnocovať ich a prekladať Bielemu domu. Čoskoro sa ale ukázalo, že CIA sa neuspokojila len s touto činnosťou; dosiahla toho, že Kongres USA v roku 1949 dosiahol takzvaný Central Inteligence Act, ktorý USA zmocňoval na pokyn Národnej rady bezpečnosti plniť “aj iné úlohy a prijímať povinnosti, ktoré súvisia so spravodajskou činnosťou.”

CIA tak získala právo zasahovať do záležitostí cudzích krajín. Po neúspešných pokusoch zvrhnúť socialistické zriadenie v Sovietskom zväze a východoeurópskych krajinách sa CIA sústredila na západnú Európu; hlavnou operačnou oblasťou sa stalo západné Nemecko.

CIA vytvorila sieť rôznych nadácií a organizácií, ktorých prostredníctvom financovala politické strany a organizácie, študentské a kultúrne zväzy. Jednou takou organizáciou bol Kongres pre slobodu slobodu kultúry, ktorý sa po prvý raz zišiel v Berlíne, a ktorý podporoval vplyvné časopisy v západoeurópskych krajinách. . Až v roku 1969 sa stalo známe, že CIA prispela na financovanie Medzinárodného zväzu mládeže. Jeho cieľom bolo preniknúť cez mladých socialistov na Západe do masových akcií, najmä do svetových festivalov mládeže, ktoré poriadala Svetová federácia demokratickej mládeže.

Dullesova éra

Pod vedením Allena Dullesa (1953 – 1961) si CIA vybudovala mohutný aparát_ oddelenie tajnej služby a pododdelenie pre špeciálne akcie, kde sa sústreďovali záškodníci, odborníci na sabotáže a tajné vedenie vojny. Za komunistu považuje CIA každého, kto sa staval na odpor celosvetovým zámerom amerického kapitalizmu – vlády tretieho sveta, socialistickí rpedáci, radikálni partizánski vodcovia.  Dulles najradšej získaval agentov spomedzi tzv. americkej aristokracie, absolventov elitných univerzít ako je Harvardova alebo Yaleova, ktorí sú rodinnými a spoločenskými vzťahmi tesne spojení s  vysokými politickými a finančnými kruhmi, s priemyselnými magnátmi. Ústredná spravodajská služba sa snaží získať aj zahraničných študentov, najmä rozvojových krajín, ktorí pomocou CIA dosiahnu v svojej krajine vysokú kariéru.

,

Orientácia na tretí svet

Po neúspechoch CIA na Východe sa CIA orientovala na oblasť tretieho sveta. Počas Kórejskej vojny organizovala akcie za severokórejským frontom, z nich však väčšina stroskotala. Pripravila puč v Iráne, Čím bola zvhrnutá Mossadekova vláda a o rok neskôr sa podieľala na prevrate v Guatemale, kde bol zvrhnutý protiimperialistický režim. V roku 1961 sa pokúsila spolu s kubánskymi kontrarevolucionármi zvrhnúť vládu Fidela Kastra. O niekoľko rokov vytvorilo v Havane komando, ktoré malo Castra zavraždiť.

CIA sa snažila  prekaziť podpísanie ženevských dohôd v roku 1954 tým, že jednému členovi laoskej delegácie zaplatila 1 milión dolárov, aby dohodu nepodpísal. V Laose vybudovala žoldniersku armádu proti vláde Souvanna Phoumu a Vlasteneckého frontu Laosu a veľa rokov ich vybavovala zbraňami, muníciou proviantom a peniazmi. V roku 1967 sa CIA podieľala na puči v Grécku a tri roky neskôr na zvrhnutí proinca Sihanuka v Kambodži. Začiatkom šesťdesiatych rokov bola zapletená do zvrhnutia vlád Ekvádore a Brazílii, v Peru potlačila partizánske hnutie.

V súčasnej dobe sa americká tajná služba zameriava na predovšetkým na Latinskú Ameriku, juhovýchodnú Áziu a Stredný Východ. Rozhodujúcou mierou sa podieľala zvrhnutí vlády ľudovej jednoty v Čile, kde financovala rad opozičných strán a organizácií.

Samotný riaditeľ CIA William Colby priznal, že v rokoch 1970 – 1973 CIA venovala na zvrhnutie Allendovej vlády 11 milión dolárov. Kolumbijská tlač nedávno konštatovala, že podobný prevrat ako bol v Čile pripravuje CIA aj pre Peru? Venezuelu, Kolumbiu, Kostariku, Mexiko a niektoré štáty karibskej oblasti.

V Argentíne stojí v pozadí šíriacich sa teroristických atentátov a vrážd politických a verejných predstaviteľov. CIA sa snaží, aby Argentína zastavila, alebo podstatne obmedzila rozširujúce sa obchodné styky so socialistickými krajinami.

Rovnako v Indii vzrastajú obavy zo CIA.  Američania tu ťažia predovšetkým z ťažkej situácie v zásobovaní. Generálny tajomník Komunistickej strany Indie Čandra Rao nedávno vyhlásil, že je len malý rozdiel medzi prevratom v Čile a situáciou, ktorá sa vyvíja v Štáte Bihár a v celej Indii.  Reo v tejto súvislosti obvinili CIA, že podobne ako v rade iných krajín uskutočňuje v Indii rozsiahlu podvratnú činnosť.

Tiež thajská tlač píše o snahách CIA vyvolať v krajine hospodárske ťažkosti a chaos; finančne podporuje  niektoré politické strany, podpláca politických a odborárskych funkcionárov a obchodníkov Thajská tlač zverejnila zoznam agentov CIA.

Kongres USA sa chystá pod tlakom verejnosti prešetriť operácie CIA. Niektorí poslanci požadujú, aby bola v Kongrese vytvorená komisia, ktorá by aspoň čiastočne kontrolovala činnosť CIA. AJ z radov Kongresu sa ozvali hlasy, že činnosť CIA v iných krajinách je nemorálna, nezákonná a krutá.  Samotný prezident Ford na tlačovej konferencii v septembri pripustil, že CIA sa po niekoľko rokov angažovala v tajnom boli proti čilskej vláde.

Napriek odporu verejnosti a rastúce neúspechy však zostávajú pozície Ústrednej spravodajskej služby vo vládnom systéme veľmi silné. Svedčí o tom aj rozhodnutie Snemovne reprezentantov, ktorá v septembri zamietla  291 ku 108 hlasom návrh zákona, ktorý mal obmedziť podvratnú činnosť CIA v zahraničí.

(Prameň: Československá tlačová kancelária 23. decembra 1974, Dokumentačný bulletin. Pôvodný titulok: Podvratná činnosť CIA)