Investície do dlhopisov sa môžu oplatiť, akcie by mali v dlhodobom horizonte zarábať stále viac
BRATISLAVA / PRAHA / NEW YORK – Spojeným štátom sa darí boj s infláciou, v budúcom roku sa tak očakáva znižovanie základných úrokových sadzieb. Investori do dlhopisov môžu na tom zarobiť.
Rok 2023 mal patriť dlhopisom a mnohí investori sa podľa toho aj správajú. Tie americké zaznamenali prílev kapitálu už 35 týždňov v rade, pričom iba za posledný týždeň si pripísali 2 miliardy dolárov. Napriek tomu možno povedať, že najlepší čas na dlhopisové investície nás ešte čaká. Dôležité je, či v 2. štvrťroku 2024 zníži americký Fed základné úrokové sadzby.
Tomuto kroku nahráva vývoj inflácie v Spojených štátoch, ktorá síce v júli vzrástla o dve desatiny na 3,2 %, no trh čakal ešte vyššie čísla. Preto by Fed mohol po dlhej dobe svoje úrokové sadzby znížiť.
Dlhopisy reagujú „opačne“
Úprava sadzieb sa nevyhnutne prejaví aj na dlhopisovom trhu. Platí totiž, že s rastúcimi úrokovými sadzbami klesá hodnota už skôr vydaných dlhopisov, ktoré sú úročené horšie. Keďže ponúkajú nižší výnos než nové, nie sú na trhu až také žiadané. Práve preto dlhopisové trhy výrazne klesli, keď začali centrálne banky v reakcii na prudký rast inflácie úrokové sadzby zvyšovať. Teraz sa očakáva opačný vývoj. Pri znížení úrokovej sadzby hodnota starších dlhopisov s vyšším výnosom stúpne, keďže budú ponúkať výhodnejšie podmienky pre investorov.
„Kvôli tomuto inverznému vzťahu medzi úrokovými sadzbami a cenami dlhopisov sa do nich oplatí investovať v dobe, keď sú sadzby na trhu vyššie. Nielenže ponúkajú lepšie úročenie, ale po následnom poklese úrokov centrálnej banky ich hodnota stúpne,“ vysvetľuje Marek Malina, analytik online investičnej platformy Portu. Práve preto môže byť prelom rokov 2023 a 2024 pre investovanie do dlhopisov tým správnym obdobím. Stále však platí, že pri investovaní je dôležitejšia jeho dlhodobosť a pravidelnosť než snaha o jeho presné načasovanie.
Komu sa oplatia?
Dlhopisové investície môžu zvážiť predovšetkým ľudia, ktorí chcú svoje peniaze zhodnotiť lepšie než na účte v banke, no nechcú podstupovať príliš veľké riziko. Prípadne môžu byť riešením pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť viazať peniaze na dlhší čas. „Pri dlhodobom investovaní sa oplatí vlastniť skôr akcie, pretože majú historicky vyšší výnos, hoci sú rizikovejšie. Ak však investor vie, že napríklad o tri roky bude potrebovať svoje peniaze vybrať, lebo pôjde do dôchodku, môže ich postupne presúvať do dlhopisových fondov. Tým sa vyhne prípadným prepadom na akciovom trhu,“ vysvetľuje Marek Malina. Práve v nasledujúcom období môže byť na takýto krok vhodný čas.
Každý by však mal zvážiť, do čoho presne investuje. Hneď na začiatku treba rozlišovať jednotlivé dlhopisy a dlhopisové fondy. Tie druhé diverzifikujú portfólio a investor vďaka nim nevsádza všetko na jednu kartu. Nemusí riešiť ani to, kedy sú dlhopisy splatné, keďže fondy (vrátane ETF) výnosy zo splatených dlhopisov okamžite investujú do nákupu nových.
Okrem toho je potrebné rozlišovať štátne a korporátne dlhopisy. Štátne bývajú spravidla menej rizikové, ani to ale neplatí vždy. „Napríklad dlhopis Apple bude výrazne menej rizikový než ten vydaný rozvojovou krajinou s vysoko deficitným hospodárením. Technologický gigant sa totiž s vysokou pravdepodobnosťou nedostane do problémov, kvôli ktorým by dlhopis nemohol preplatiť. Ale nižší bude aj výnos, ktorý ponúkne. Preto by sa ľudia, ktorí dlhopisy zvažujú, nemali automaticky ulakomiť na prísľuby nadštandardne vysokých výnosov a radšej voliť overené tituly a riešenia,“ dodáva Marek Malina.