Inštitút pre verejné otázky o umelej inteligencii
Inštitút pre verejné otázky v Bratislave predstavuje výsledky výskumného projektu Umelá inteligencia optikou verejnosti.
Výrazný pokrok v posledných rokoch dosahovaný v umelej inteligencie (AI) prináša celkom prirodzenú otázku, akú úlohu by mala v spoločnosti zastávať. Už dnes sme svedkami pomerne intenzívneho nasadzovania AI v mnohých oblastiach života. Firmy a spoločnosti ju začali používať na zefektívnenie svojich výrobných procesov a služieb. Akademický sektor na pomoc pri riešení vedeckých a výskumných úloh. Bežní ľudia používajú AI každý deň, aby si uľahčili život, napr. interakciou s virtuálnymi asistentmi alebo programami poháňanými AI. Hoci existuje množstvo pozitívnych príkladov použitia AI (ako napr. chatboty, jazykové prekladače, rozpoznávanie reči, diagnostika chorôb, autonómne systémy v doprave, robotika, finančné služby či zábavný priemysel), umelá inteligencia prináša aj nové riziká a výzvy.
Napríklad etické obavy, bezpečnostné riziká, nedostatok dôvery, nedostatok dát na jej spoľahlivé fungovanie alebo potrebu právnej regulácie. Kľúčovou politickou, hospodárskou a sociálnou úlohou je včas identifikovať príležitosti a ohrozenia, a pripraviť sa tak na možné dôsledky vplyvu AI na spoločnosť. Preto sa náš projekt zameriava na reflexiu postojov obyvateľstva k umelej inteligencii ako fenoménu dneška. Prostredníctvom reprezentatívneho výskumu na výberovej vzorke 1 069 respondentov starších ako 14 rokov prináša odpovede na to:
- aká má byť na umelá inteligencia vo vzťahu k človeku z etického aspektu,
- aké je povedomie, resp. úroveň znalostí o umelej inteligencii,
- aké sú skúsenosti bežnej populácie s využívaním nástrojov a služieb založených na AI,
- aké je vnímanie benefitov a rizík spojených s nasadením AI v bežnom živote,
- v ktorých oblastiach spoločnosti je pre ľudí AI prijateľná, a naopak neprijateľná,
- aké majú skúsenosti s toxickými javmi, ktoré sú generované pomocou AI.
Výskumná správa: Umelá inteligencia optikou verejnosti