Inflácia OECD sa v septembri spomalila na 6,2 %.
PARÍŽ – Spotrebiteľské ceny v krajinách patriacich do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa v septembri medziročne zvýšili o 6,2 %.
Inflácia sa tak spomalila v porovnaní so 6,4 % v auguste. Predtým bolo dva mesiace po sebe zaznamenané zvýšenie tempa rastu cien, poznamenala OECD. Oslabenie inflácie zaznamenalo 27 krajín OECD. Tempo rastu cien sa medzitým zrýchlilo v ôsmich krajinách vrátane Španielska, Slovinska a Turecka.
Ceny energií v krajinách OECD klesli v septembri o 0,5 % po poklese o 1,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Ceny potravín vzrástli o 8,1 % po raste o 8,8 %, no rast sa spomalil už desiaty mesiac po sebe. Spotrebiteľské ceny bez nákladov na potraviny a energie (jadrová inflácia) sa v predminulom mesiaci zvýšili o 6,6 %, v auguste ich rast predstavoval 6,8 %.
Inflácia v krajinách G7 sa spomalila na 4,1 % zo 4,2 % v auguste, v krajinách G20 na 6,1 % zo 6,3 %. Rast cien v eurozóne (index HICP) v septembri dosiahol 4,3 % oproti 5,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Tempo rastu ukazovateľa bez cien potravín a energií sa oslabilo na 4,5 % z 5,3 %.
OECD, založená v roku 1961, je jednou z popredných svetových ekonomických organizácií, ktorá zahŕňa 38 krajín.
V súčasnosti zahŕňa Austráliu, Rakúsko, Belgicko, Veľkú Britániu, Maďarsko, Nemecko, Grécko, Dánsko, Izrael, Írsko, Island, Španielsko, Taliansko, Kanadu, Kolumbiu, Kostariku, Lotyšsko, Litvu, Luxembursko, Mexiko, Holandsko, Nový Zéland , Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, USA, Turecko, Fínsko, Francúzsko, Česká republika, Čile, Švajčiarsko, Švédsko, Estónsko, Južná Kórea a Japonsko. Sídlo OECD sa nachádza v Paríži.