Inflácia bola v januári 3,9 % najnižšia od leta 2021

BRATISLAVA – Trend spomaľovania rastu cien pokračoval a januárová inflácia sa v medziročnom porovnaní dostala po vyše roku pod 4 %.

Informuje o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Dynamické utlmovanie zdražovania sa výrazne prejavilo pri bývaní s energiami a potravinách. Oproti decembru ceny vzrástli, ovplyvnili ich najmä sezónne drahšie ovocie a zelenina, poplatky za vzdelávanie a vyššie ceny pohonných látok.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vzrástli v januári oproti decembru o 0,7 %. Medziročná inflácia dosiahla 3,9 %, tempo rastu cien spomaľovalo od marca 2023. Ešte v decembri inflácia dosahovala 5,9 %.

“Ceny potravín poskočili v januári medzimesačne o 1,3 %. Bolo to však výrazne pomalšie ako pred rokom, keď vrcholil vplyv rastu nákladov. Medziročne sú ceny potravín vyššie približne o 5 %. V priebehu prvého polroka očakávame spomaľovanie tempa, keď by sa mal pretaviť do spotrebiteľských cien pokles cien prvovýroby a potravinárskej výroby.” Napísal analytik Národnej banky Slovenska  Branislav Karmažin.

Tempo rastu cien v medziročnom porovnaní spomaľovalo nepretržite už 11 mesiacov, aktuálne dosiahlo hodnotu 3,9 %. Medziročne vyššie ceny boli vo všetkých odboroch (výdavkových skupinách domácností), stále dvojciferný rast bol vo vzdelávaní a v zdravotníctve.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu v rámci medziročného porovnania mali naďalej ceny potravín s nealko nápojmi, a tiež ceny bývania a energií. Ide o dve podielovo najvýznamnejšie zložky vo výdavkoch domácností. Obe zložky však naďalej kopírovali celkový trend spomaľovania rastu cien. Tempo zdražovania potravín sa počas minulého roka dynamicky znížilo, z úrovne takmer 29 % zo začiatku minulého roka spomalilo na aktuálnu hodnotu 4,9 %. Medziročne vyššie ceny zaznamenalo aktuálne 7 z 9 zložiek potravín, ale vo všetkých zdražovanie spomaľovalo. Ceny zeleniny a cukru s cukrovinkami rástli však ešte stále dvojciferným tempom. Menej ako pred rokom spotrebitelia platili len za mlieko, syry a vajcia  o 3,2 % a za oleje a tuky o 4,5 %.

Ceny v odbore bývanie a energie klesali, v januári ich rast dosiahol priemernú úroveň 0,5 %, čo je najnižšia hodnota od mája 2021. Spomaľovanie celkového rastu ovplyvnili najmä medziročne nižšie ceny váhovo silných zložiek bývania – energií o 1,2 % a imputovaného nájomného o 0,5 %. Rástli však ceny vodného a stočného, odvozu odpadu ako aj ceny za údržbu a opravy obydlia.

Medziročný pokles cien za pohonné hmoty sa ku koncu roka postupne zmierňoval a v januári platili spotrebitelia už len o 0,4 %, menej ako pred rokom.