Inaugurácia Šavkata Mirzijojeva: “Ak nebude korupcia, všetko bude tak, ako sme ľuďom sľúbili.”

TAŠKENT – Šavkat Mirzijojev vo svojom inauguračnom prejave sľúbil, že “celý systém sa zmení”.

Zopakoval, že vedúcich predstaviteľov, ktorí nerešpektujú zákony, ľudí a sú k nim hrubí, nahradí mladými ľuďmi. Prezident povedal, že ak nebude korupcia, “celá naša práca bude taká, ako sme sľúbili ľuďom”.

Šavkat Mirzijojev, novozvolený prezident Uzbekistanu, zložil v piatok na spoločnom zasadnutí parlamentných komôr prísahu a predniesol inauguračný prejav.

“Ľudia od nás teraz očakávajú novú praktickú prácu. Milióny ľudí – naši rodičia, sestry, synovia a dcéry – dnes na nás hľadia s nádejou a dôverou,” povedal prezident.

“Ospravedlnenie tejto nádeje a dôvery, posilnenie našich úspechov novými výsledkami by sa malo stať nielen našou úlohou, ale aj ľudskou povinnosťou,” zdôraznil.

Hlava štátu poznamenala, že lídri všetkých úrovní budú hodnotení “nie podľa krásnych a vznešených slov”, ale podľa konkrétnych výsledkov svojej činnosti.

Nahradia ich “vzdelaní mladí muži a ženy, ktorí žijú so záujmom o vlasť a národ”.

“U nás prichádza do našich radov veľa mladých ľudí s potenciálom, ktorí študovali na prestížnych univerzitách u nás i v zahraničí, pracovali vo veľkých firmách… To je pravda! Každý by to mal cítiť, vedieť. Líder, ktorý to necítil, nemá budúcnosť,” povedal.

Uzbekistan sa musí stať krajinou “zbavenou problémov byrokracie a korupcie”, pokračoval Šavkat Mirzijojev.

“Prichádzajúci reformátori a investori by mali vedieť, že Uzbekistan je demokratický systém, že Uzbekistan je otvorený, nie je tam byrokracia. A čo je najdôležitejšie, ak povedia, že tam nie je korupcia, všetka naša práca bude taká, ako sme sľúbili ľuďom. Vážení senátori, poslanci, účastníci dnešného slávnostného zhromaždenia, všetci by sme mali vedieť, že všetko je v našich rukách. Ak prijmeme zákony, vyhlášky, ktoré budú spĺňať moderné požiadavky, budeme sa snažiť, samozrejme, prvé kroky sme už urobili, ale nie nadarmo som povedal, že naši ľudia pozorne sledujú, pýtajú sa, čo sa obnoví, čo sa zmení v mojom živote, na mojom dvore, na mojej ulici, v mojej mahale, okrese, kraji,” povedal.

“Zmení sa celý náš systém,” ubezpečila hlava štátu. “Tých, ktorí sa nezmenia, prinútime k zmene. Ak sa nezmenia, rozlúčime sa s nimi. Pretože to je požiadavka času,” zdôraznil prezident.

Povedal, že v mladých ľuďoch vidí “nových lídrov nášho zajtrajška, šikovných manažérov regiónov, odvetví a sfér”.

“Trochu im chýbajú skúsenosti. Ak ich vymenujete za zástupcov alebo asistentov vo všetkých sférach, za pol roka, rok, dva mesiace sa z nich stanú zruční vedúci. Pretože sú to vlastenci, vedia, aké je to žiť v cudzej krajine v zahraničí, vedia, čo je to poznanie, čo je to vlasť, čo je to chýbať po vlasti, a s týmito pocitmi sa vrátili,” povedala hlava štátu.

V tom istom prejave Šavkat Mirzijojev povedal, že v Uzbekistane bude zaručená činnosť konštruktívnej opozície, ako aj práva občanov na prijímanie, využívanie a šírenie informácií.

V januári 2020 prezident povedal: “Odteraz sa rozlúčime s lídrami, ktorí trávia čas v kanceláriách, ktorí uprednostňujú papierovanie pred výsledkami”. V auguste 2021 povedal, že lídri, ktorí nerozumejú reformnému procesu zameranému na zabezpečenie záujmov krajiny, budúcnosti spoločnosti a šťastia detí, budú odpustení.

Titulná fotografia: Tlačová služba Prezidenta.