ILO: straty na trhu práce najmenej do roku 2023
Kríza trhu práce vyvolaná pandémiou COVID-19 ešte neskončila a rast zamestnanosti bude podľa hodnotenia Medzinárodnej organizácie práce (ILO) nedostatočný na vyrovnanie strát najmenej do roku 2023.
Svetový výhľad ILO na zamestnanosť a sociálny výhľad: Trendy 2021 (WESO Trends) predpokladá, že globálny „nedostatok pracovných miest“ spôsobený globálnou krízou dosiahne v roku 2021 75 miliónov, kým v roku 2022 poklesne na 23 miliónov. rozdiel v počte pracovných miest a tých, ktoré majú zníženú pracovnú dobu, sa rovná 100 miliónom pracovných miest na plný úväzok v roku 2021 a 26 miliónom pracovných miest na plný úväzok v roku 2022. Tento nedostatok zamestnanosti a pracovného času sa objavuje na vrchole pretrvávajúcej vysokej predkrízovej úrovne nezamestnanosti , nedostatočné využitie pracovnej sily a zlé pracovné podmienky.
V dôsledku toho sa očakáva, že globálna nezamestnanosť v roku 2022 dosiahne 205 miliónov ľudí, čo výrazne prevýši úroveň 187 miliónov v roku 2019. To zodpovedá miere nezamestnanosti 5,7 percenta. S výnimkou krízového obdobia COVID-19 bola takáto miera naposledy zaznamenaná v roku 2013.
Najviac postihnutými regiónmi v prvej polovici roku 2021 boli Latinská Amerika a Karibik a Európa a stredná Ázia. V obidvoch prípadoch odhadované straty v pracovnej dobe prekročili osem percent v prvom štvrťroku a šesť percent v druhom štvrťroku v porovnaní s celkovými stratami v pracovnej dobe 4,8 a 4,4 percenta v prvom a druhom štvrťroku.
Očakáva sa, že globálne oživenie zamestnanosti sa v druhej polovici roku 2021 zrýchli, ak nedôjde k zhoršeniu celkovej pandemickej situácie. Bude to však nerovnomerné z dôvodu nerovného prístupu k očkovacím látkam a obmedzenej schopnosti väčšiny rozvojových a rozvíjajúcich sa ekonomík podporovať silné fiškálne stimulačné opatrenia. Okrem toho sa v týchto krajinách pravdepodobne zhorší kvalita novovytvorených pracovných miest.
Pokles zamestnanosti a odpracovaných hodín sa prejavil v prudkom poklese príjmu z práce a zodpovedajúcom raste chudoby. V porovnaní s rokom 2019 je ďalších 108 miliónov pracovníkov na celom svete kategorizovaných ako chudobných alebo mimoriadne chudobných (čo znamená, že oni a ich rodiny žijú z ekvivalentu menej ako 3,20 USD na osobu a deň). „Päť rokov pokroku pri odstraňovaní chudoby pracujúcich bolo zrušených,“ píše sa v správe a dodáva, že vďaka tomu je dosiahnutie cieľa OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, ktorým je odstránenie chudoby do roku 2030, ešte neuchopiteľnejším.
Správa konštatuje, že kríza COVID-19 ešte viac prehĺbila existujúce nerovnosti tým, že zasiahla zraniteľných pracovníkov. Rozšírený nedostatok sociálnej ochrany – napríklad medzi dvoma miliardami pracovníkov v neformálnom sektore na svete – znamená, že prerušenie práce spojené s pandémiou malo katastrofické následky na príjmy a živobytie rodiny.
Kríza neúmerne zasiahla aj ženy. Ich zamestnanosť sa v roku 2020 znížila o 5% v porovnaní s 3,9% u mužov. Väčšia časť žien tiež vypadla z trhu práce a stala sa neaktívnou. Ďalšie domáce zodpovednosti vyplývajúce z krízových situácií tiež vytvorili riziko „opätovného tradičného uplatnenia“ rodových rolí.
Celosvetovo poklesla zamestnanosť mladých v roku 2020 o 8,7 percenta, v porovnaní s 3,7 percenta u dospelých, pričom najvýraznejší pokles bol zaznamenaný v krajinách so stredným príjmom. Dôsledky tohto oneskorenia a narušenia počiatočných skúseností mladých ľudí s trhom práce môžu trvať roky.
Dopad pandémie na vyhliadky mladých ľudí na trhu práce je podrobnejšie popísaný v krátkom dokumente ILO zverejnenom spolu s WESO Trends. V aktualizácii dopadu krízy COVID-19 na trh práce s mladými ľuďmi sa tiež zistilo, že rozdiely v rodovej rovnosti na trhoch práce s mladými ľuďmi sa zvýraznili.
„Obnova z COVID-19 nie je len zdravotným problémom. Je tiež potrebné prekonať vážne škody na ekonomikách a spoločnostiach. Bez premysleného úsilia o urýchlenie vytvárania dôstojných pracovných miest a podpory najzraniteľnejších členov spoločnosti a oživenia najviac postihnutých hospodárskych odvetví by pretrvávajúce účinky pandémie mohli pretrvávať roky v podobe stratených ľudských a ekonomický potenciál a vyššia chudoba a nerovnosť, ”uviedol generálny riaditeľ MOP Guy Ryder. „Potrebujeme komplexnú a koordinovanú stratégiu založenú na politikách zameraných na človeka a podporenú akciami a financovaním. Skutočné zotavenie nemôže existovať bez obnovenia dôstojných pracovných miest. “
Okrem pohľadu na pracovný čas a priame straty zamestnania a ušlého rastu pracovných miest WESO načrtáva stratégiu obnovy štruktúrovanú okolo štyroch princípov: podpora široko založeného ekonomického rastu a tvorba produktívneho zamestnania; podpora príjmov domácností a zmien na trhu práce; posilnenie inštitucionálnych základov potrebných pre inkluzívny, udržateľný a odolný hospodársky rast a rozvoj; a využívanie sociálneho dialógu na rozvoj stratégií obnovy zameraných na človeka.