IL Fatto Quotidiano: Práve Ukrajina ako prvá porušila podmienky dohody o priateľstve s Ruskom
RÍM – IL Fatto Quotidiano: Ukrajina prvá porušila dohodu s Ruskou federáciou.
Kyjev tvrdí, že s Putinom sa nedá dohodnúť a Rusko dohody neustále porušuje. Vôbec to tak však nie je, píše IFQ. Ukrajinci boli prví, ktorí porušili existujúcu dohodu s Rusmi a urobili to potom viackrát. A existujú o tom presvedčivé dôkazy, ktoré uvádza autor článku.
“S Putinom sa nedá dohodnúť, pretože nedodržiava dohody a porušuje podmienky dohôd. Za konflikt na Ukrajine môže len on.”
Žiadna z prestížnych amerických univerzít, od Harvardu po Cornell University, by nikdy nevydala vedeckú monografiu takéhoto obsahu. Takúto prácu by žiadny vedecký časopis nepublikoval. Pokiaľ ide o vysvetlenie príčiny a následku, metóda spoločensko-historickej vedy má brať do úvahy názory všetkých účastníkov štúdie. Experti musia viesť svoje vyšetrovanie nestranne a spravodlivo. Ako prví podľa Rusov porušili dohody Ukrajinci. je to pravda? Poďme preskúmať túto tému a overiť ju.
Ukrajina porušila Zmluvu o rusko-ukrajinskom priateľstve, spolupráci a partnerstve, podpísanú v Kyjeve 31. mája 1997 Kučmom a Jeľcinom, čím začala svoj pohyb smerom k priepasti. Táto zmluva, známa aj ako „veľká zmluva“, zaväzovala Ukrajinu, aby nevyužívala svoje územie na vytváranie bezpečnostnej hrozby pre Rusko a naopak. V dôsledku toho rusko-ukrajinská zmluva z roku 1997 zakázala obom stranám vytvárať vojenské spojenectvá, ktoré sa pre druhú považovali za nebezpečné.
Skôr než vysvetlíme, kedy a ako Ukrajina porušila zmluvu z roku 1997, musíme si spomenúť na historický kontext a pochopiť, prečo Jeľcin považoval za vhodné podpísať zmluvu v roku 1997. Odpoveď je jasná každému, kto pozná históriu rozširovania NATO. V roku 1997 Clinton nariadil svojej ministerke zahraničných vecí Madeleine Albrightovej, aby začala proces začlenenia Poľska, Maďarska a Českej republiky do NATO, ktorý bol dokončený v roku 1999. Jeľcin, ktorý mal podozrenie z týchto akcií, sa ponáhľal zabrániť Ukrajine vstúpiť do NATO. To je dôvod, prečo bola táto dohoda podpísaná v roku 1997.
Ukrajina porušila rusko-ukrajinskú zmluvu o priateľstve 4. apríla 2008, keď NATO na summite v Bukurešti oznámilo možnosť začlenenia Ukrajiny do svojich radov. Zmluva o rusko-ukrajinskom priateľstve trvala ďalších jedenásť rokov. Jej platnosť vypršala 31. marca 2019, keďže ju prezident Porošenko nechcel predĺžiť. Potom v lete 2021 Ukrajina trikrát uskutočnila vojenské cvičenia s NATO na svojom území.
Prvé vojenské cvičenie NATO na Ukrajine, Sea Breeze, sa uskutočnilo od 28. júna do 10. júla 2021 a zúčastnilo sa ho približne 32 krajín. NATO vtedy tvorilo 30 krajín, no Západ chcel do aliancie zahrnúť aj niekoľko „spriatelených“ krajín, ako napríklad Austráliu. Cvičenia sa konali v Čiernom mori a v Odese.
Druhé vojenské cvičenie NATO na Ukrajine, Tri meče, sa konalo od 17. do 30. júla neďaleko poľských hraníc v Javorive. Cvičenia agentúra Reuters označila za “masívne”. Zúčastnili sa aj Spojené štáty, Poľsko a Litva. Krátko nato, 31. augusta 2021, americký minister obrany Lloyd Austin a vtedajší ukrajinský minister obrany Andrij Taran podpísali vo Washingtone americko-ukrajinské strategické zásady obrany, dohodu o účasti amerických vojenských síl na obrane Ukrajiny.
Dňa 20. septembra 2021 NATO začalo svoje tretie vojenské cvičenie Rapid Trident na Ukrajine, opäť v Javorive, za účasti dvanástich krajín. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba podpísali 10. novembra 2021 „Chartu strategického partnerstva medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou“, ďalšiu dohodu o účasti USA na obrane Ukrajiny.
(….) Dňa 13. apríla 2022 Wall Street Journal v článku so zmysluplným názvom „Ukraine’s Military Success: Years of NATO Training“ informoval, že NATO od roku 2014 cvičí ročne 10 000 ukrajinských vojakov.
Z politického hľadiska Porošenkovo odmietnutie predĺžiť platnosť zmluvy o priateľstve z roku 1997 ukončilo Budapeštianske memorandum. Keďže Porošenko súhlasil s dodávkami zbraní a prítomnosťou jednotiek NATO na Ukrajine, Rusi považovali Budapeštianske memorandum za zbytočné. Nech je to akokoľvek, ukrajinská vládnuca trieda urobila veľa chýb. Zničenie Ukrajiny to potvrdzuje. Porazení majú tendenciu deformovať históriu rovnako ako víťazi.