Irak je pripravený uzavrieť dohodu o obnovení vývozu ropy z autonómneho regiónu Kurdistan

BAGDAD – Irak, druhý najväčší producent ropy v rámci OPEC, uviedol, že plánuje čoskoro dokončiť dohodu s poloautonómnym regiónom Kurdistan a medzinárodnými ropnými spoločnosťami na jeho území s cieľom obnoviť vývoz ropy.

Iracké ministerstvo ropného priemyslu, ministerstvo prírodných zdrojov Kurdistanu a medzinárodné ropné spoločnosti sa v nedeľu stretli v Bagdade, aby prediskutovali obnovenie ťažby a vývozu, uviedol Abdul Ghaní a dodal, že príjmy budú uložené na účte v Irackej centrálnej banke.

„V týchto rozhovoroch nastal pokrok a dúfame, že v najbližších dňoch dosiahneme v tomto smere konečnú dohodu,“ povedal v nedeľu iracký minister ropného priemyslu Haiyan Abdul Ghani v televíznom rozhovore pre štátny kanál Iraqiya.

Podľa Omeda Sabaha, tajomníka kabinetu regionálnej vlády Kurdistanu, sa na stretnutí diskutovalo aj o nevyriešených otázkach medzi vládami Erbilu a Bagdadu, o otázkach dlhov voči medzinárodným ropným spoločnostiam (IOC) pôsobiacim v regióne, ako aj o nákladoch na ťažbu ropy a mechanizmoch na riešenie týchto otázok v budúcnosti.

Iracký poloautonómny kurdský región nevyváža ropu na svetové trhy od marca 2023, keď Turecko uzavrelo ropovod spájajúci ropné polia v severnom Iraku s Ceyhanom. Tento krok nasledoval po rozhodnutí medzinárodného tribunálu, podľa ktorého Turecko porušilo bilaterálnu dohodu s Bagdadom tým, že umožnilo vývoz kurdskej ropy bez súhlasu federálnej vlády. Pred pozastavením vývozu vyvážal región približne 470 000 barelov ropy denne.